ogród

Zima zbliża się wielkimi krokami. Prawdopodobnie już czeka za drzwiami ogrodów. Niedługo temperatura spadnie poniżej zera, pojawi się pierwszy śnieg. Dla ogrodów sezon zimowy to okres odpoczynku. Ten czas służy roślinom przede wszystkim do zebrania sił do intensywnego wiosennego rozkwitu. Jak odpowiednio przygotować ogród do snu zimowego?  Autora bloga ogrodniczego „Z ogrodem na TY” oraz projektu „Busem przez polskie ogrody” – Tomasz Szostak w kilku krokach wyjaśnia, jakie główne prace należy wykonać.

 Grabienie i zbieranie liści

Grabienie i zbieranie liście to bardzo istotna praca pielęgnacyjna, która poza względami estetycznymi, ma również uzasadnienie typowo ogrodnicze. Zalegające w większych ilościach liście gniją i nie służą dobrze otoczeniu. Szczególnie istotne jest usunięcie ich z „zielonego dywanu”, ponieważ pozostawione zniszczą kiełkującą wiosną trawę. Gruba warstwa mokrych liści utrudnia dostęp powietrza, murawa na której zalegają, może zostać całkowicie zniszczona. Zebrany materiał niekoniecznie musi zostać wyrzucony. Można go wykorzystać np. do przykrycia grządek z różami lub bylinami. Liście, zmieszane z innymi odpadami, można również kompostować i wykorzystać jako naturalny nawóz.

Osłona i obwiązywanie roślin

Najlepszą ochroną roślin przed mrozem i wiatrem jest ich osłonięcie. Idealnie nadają się do tego słomiane maty czy otuliny z agrowłókniny. Łagodzą one oddziaływanie zimna i umożliwiają cyrkulację powietrza. Poza okrywaniem części naziemnych, wrażliwsze rośliny warto zabezpieczyć dodatkowo, tzn. osłonić również bryłę korzeniową. Można to zrobić formując lekki kopczyk, do którego nadaje się lekki przepuszczalny torf, a nawet zebrane wcześniej świeże liście lub gałęzie świerkowe. Poza okrywaniem nie można również zapomnieć o innych formach zabezpieczania, jak chociażby obwiązywaniem tych roślin, które mają tendencję do „rozłażenia się”. Zapobiegnie to ich zniszczeniu, które może powodować ciężki, zalegający na nich śnieg.

Czyszczenie „oczek wodnych”

Aby na dnie stawu nie powstał zgniły muł, należy regularnie zbierać opadłe i nawiane na powierzchnię oczek liście.  Z mniejszych zbiorników, należy odłowić ryby i delikatniejsze rośliny, które powinny przezimować w natlenianych pojemnikach, w chłodnych pomieszczeniach. Pozostałe rośliny należy oczyścić z obumarłych pędów i poprzycinać. Z kolei większe oczka, w których zimują rośliny i ryby, należy odpowiednio przygotować, w szczególności zapewnić odpowiednie natlenienie, a nawet zastosować zabiegi utrudniające zamarzanie.

Przegląd i konserwacja sprzętu ogrodniczego

Często tak jest, że sezon jesienny kończymy w pośpiechu, zmęczeniu być może pracami ogrodowymi i nie wystarcza już ochoty, aby odpowiednio zająć się sprzętem i akcesoriami ogrodowymi. Tymczasem właściwa konserwacja i zabezpieczenie na zimę, ma bezpośredni wpływ na stan sprzętu i jakość pracy w kolejnym sezonie. Warto zatem poświęcić czas na umycie i odpowiednie zakonserwowanie narzędzi, a także pomyśleć o przekazaniu urządzeń mechanicznych do sprawdzenia ekspertom w punktach serwisowych.

Uzupełnianie i sprzątanie rabat wyłożonych korą

Niestety tak jest, że kora, która była wykorzystywana w ogrodzie jako materiał ściółkujący i dekoracyjny, z upływem czasu traci swoją „objętość” i najzwyczajniej powoli jej ubywa. Przyczyn tego jest kilka. Po pierwsze kora się rozsycha i kurczy zmniejszając swoją objętość, po drugie roznoszą i rozgrzebują ją domowe zwierzęta, co więcej nawet ptaki, a po trzecie i najważniejsze jest to materiał najmniej odporny na podmuchy wiatru. Im przestrzeń bardziej otwarta tym problem poważniejszy. Dlatego w okresie jesiennym nie wypada zapomnieć o wyzbieraniu rozrzuconych po ogrodzenie kawałków kory, a ponadto uzupełnieniu jej niedoborów we wszystkich koniecznych miejscach. Pamiętaj też, że kora poza swoimi estetycznymi walorami pełni także niezwykle ważne funkcje. Utrudnia przebicie się chwastów, podnosi kwaśny odczyn gleby, co sprzyja drzewom i krzewom iglastym, a jednocześnie dobrze zatrzymuje wilgoć i poprawia strukturę podłoża – mówi Tomasz Szostak, ekspert „Z ogrodem na TY”.

Uprawa warzywnika

Po wieloletniej uprawie często zauważamy oznaki zmniejszania się zbiorów roślin warzywnych, co ma bezpośrednie podłoże w sposobie ich pielęgnacji oraz kulturze prowadzenia całego warzywnika. Stąd jesienne przekopywanie warzywników powinno być głębokie w miarę możliwości z domieszką obornika. Przy tej czynności warto pamiętać również o usuwaniu kłączy trwałych chwastów, w przeciwnym razie z pewnością zaatakują wiosną.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.