jak przygotować samochód na zimę

Mówi się, że to już ostatnie ciepłe dni w tym roku. Nie bądź jednym z tych kierowców, których znowu zaskoczyła zmiana pory roku. Dowiedz się, jak przygotować samochód na zimę. 

Zimą auta narażone są na więcej ekstremalnych sytuacji niż latem. Komfort jazdy można zapewnić sobie wykonując kilka czynności jeszcze przed nadejściem zimy. Nie dajcie się zaskoczyć.

Zwróćcie uwagę na koło zapasowe

Przy okazji wymiany opon na zimowe, warto sprawdzić też stan i poziom ciśnienia koła zapasowego. Trzeba też pamiętać, że w ujemnej temperaturze ciśnienie w kołach spadnie – fizyka. Przy okazji warto też skontrolować czy w bagażniku jest trójkąt ostrzegawczy, sprawny podnośnik, hak do holowania i dobry klucz do odkręcania kół.

Zadabajcie o zamki

Zamarznięte zamki w drzwiach auta? Chyba nie ma kierowcy, który by tego nie doświadczył. W awaryjnych sytuacjach pomagają specjalne płyny. Ale one uszkadzają mechanizm bębenka. Najlepiej wcześniej profilaktycznie nasmarować zamki specjalnym smarem.

Akumolatory, akumulatory i jeszcze raz akumulatory 

Zimą bardziej eksploatujemy elektrykę w autach. Można ją sprawdzić we własnym zakresie używając zwykłego multimetru, możemy sprawdzić napięcie ładowania, mierząc je przy włączonym silniku na zaciskach akumulatora. Optymalny wynik to 13,8-14,4 V.

Uważajcie na uszczelki

Guma zimą twardnieje i robi się podatniejsza na uszkodzenia. Po za tym, jeśli jest brudna i wilgotna może przymarznąć do rantów drzwi, a wtedy nie dostaniesz się do wnętrza auta.Jak tego uniknąć? Wystarczy lekko wilgotną ściereczką przetrzeć uszczelki i drzwi w miejscach styku z gumą, potem wytrzeć je do sucha i nasmarować wazeliną przystosowaną do uszczelek.

Zadbajcie o szyby

Warto pamiętać o tym, aby umyć szyby od wewnątrz. Brudne i tłuste szyby to jeden z głównych powodów ich parowania. Zimą para osadzająca się na szybie, w nierozgrzanym aucie zamienia się w szron, który dramatycznie utrudnia widoczność.

(Źródło: onet.pl)

 

2 KOMENTARZE

  1. Witam! mam bogate doświadczenie z akumulatorami.. ;( niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu jeżeli chodzi o zagraniczne „TOP” marki.. 4 lata temu zawiódł mnie reklamowany wszędzie produkt.. nie miałem innej opcji i zakupilem polskiego Jenoxa a teraz wiem, że nie żałuję! Wiele wyjazdów w zimne miejsca za nami i zawsze do przodu. Polecam sprawdzić bo po pierwsze jakość i cena a po drugie wspieramy rodzime firmy.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.