rozgrzewka - 4Flex

Dużo mówi się o tym jak w prawidłowy sposób przeprowadzić trening. Jednak często pomijana jest rozgrzewka. Dziś mówimy o tym jak ważna jest i jak wpływa na jakość treningu. 

Zapanowała moda na bycie fit oraz active i trwa już całkiem długo. Chcąc poćwiczyć część z nas zapomina o rozgrzewce, która jest tak ważna. Zaczynamy trenować z marszu albo wychodzimy pobiegać i od razu przechodzimy do właściwego biegu. Jednak specjaliści 4Flex przekonują, że nie tędy droga. W taki sposób możemy nabawić się kontuzji i zamiast pomóc naszemu organizmowi tylko mu szkodzimy.

Jaka jest rola rozgrzewki?

Rozgrzewka jest często pomijana i niedoceniana, jednak to tak naprawdę najważniejsza i nieodzowna część prawidłowo przeprowadzonego treningu. Porządnie przeprowadzona przygotowuje ciało do większego wysiłku, pobudza krążenie, poprawia elastyczność i napięcie mięśni, zwiększa efektywność treningu oraz metabolizm. Najefektywniejsza jest rozgrzewka dynamiczna, ponieważ angażuje do pracy wszystkie stawy, rozgrzewa je, rozluźnia i rozciąga. Jej długość głównie zależy od tego, jak intensywny ma być trening, ale starajmy się, by nie była krótsza niż 10 minut. Najlepiej wykonywać ją na antypoślizgowej macie, w niekrępującym ruchów stroju oraz w miękkim obuwiu sportowym.

Jak przeprowadzić dobrą rozgrzewkę? 

Rozgrzewka musi być dynamiczna i najlepiej, by składała się z dwóch części: ogólnej i specjalistycznej. Pierwszy etap to ogólne rozgrzanie i pobudzenie organizmu, dlatego tę część warto zacząć od krótkiego truchtu, który możemy urozmaicić i krążenia i wymachy rąk. Druga część rozgrzewki powinna przygotować nas do właściwego wysiłku. Na tym etapie rozgrzewamy poszczególne stawy i wykonujemy bardziej specjalistyczne ćwiczenia, ściśle dostosowane do dyscypliny sportu jaką uprawiamy. Przykładowo w przypadku biegów będą to wykroki, trucht w miejscu, naprzemienne unoszenie kolan czy ćwiczenia z naprzemienną pracą rąk.

Pamiętajmy, że nieumiejętny trening powoduje nadmierne obciążanie stawów i bolesne kontuzje. Aby im zapobiec, oprócz odpowiedniej rozgrzewki przed ćwiczeniami, naszym stawom pomożemy również, stosując suplementy diety zawierające składniki pomagające w utrzymaniu chrząstki stawowej.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.