rozgrzewka - 4Flex

Dużo mówi się o tym jak w prawidłowy sposób przeprowadzić trening. Jednak często pomijana jest rozgrzewka. Dziś mówimy o tym jak ważna jest i jak wpływa na jakość treningu. 

Zapanowała moda na bycie fit oraz active i trwa już całkiem długo. Chcąc poćwiczyć część z nas zapomina o rozgrzewce, która jest tak ważna. Zaczynamy trenować z marszu albo wychodzimy pobiegać i od razu przechodzimy do właściwego biegu. Jednak specjaliści 4Flex przekonują, że nie tędy droga. W taki sposób możemy nabawić się kontuzji i zamiast pomóc naszemu organizmowi tylko mu szkodzimy.

Jaka jest rola rozgrzewki?

Rozgrzewka jest często pomijana i niedoceniana, jednak to tak naprawdę najważniejsza i nieodzowna część prawidłowo przeprowadzonego treningu. Porządnie przeprowadzona przygotowuje ciało do większego wysiłku, pobudza krążenie, poprawia elastyczność i napięcie mięśni, zwiększa efektywność treningu oraz metabolizm. Najefektywniejsza jest rozgrzewka dynamiczna, ponieważ angażuje do pracy wszystkie stawy, rozgrzewa je, rozluźnia i rozciąga. Jej długość głównie zależy od tego, jak intensywny ma być trening, ale starajmy się, by nie była krótsza niż 10 minut. Najlepiej wykonywać ją na antypoślizgowej macie, w niekrępującym ruchów stroju oraz w miękkim obuwiu sportowym.

Jak przeprowadzić dobrą rozgrzewkę? 

Rozgrzewka musi być dynamiczna i najlepiej, by składała się z dwóch części: ogólnej i specjalistycznej. Pierwszy etap to ogólne rozgrzanie i pobudzenie organizmu, dlatego tę część warto zacząć od krótkiego truchtu, który możemy urozmaicić i krążenia i wymachy rąk. Druga część rozgrzewki powinna przygotować nas do właściwego wysiłku. Na tym etapie rozgrzewamy poszczególne stawy i wykonujemy bardziej specjalistyczne ćwiczenia, ściśle dostosowane do dyscypliny sportu jaką uprawiamy. Przykładowo w przypadku biegów będą to wykroki, trucht w miejscu, naprzemienne unoszenie kolan czy ćwiczenia z naprzemienną pracą rąk.

Pamiętajmy, że nieumiejętny trening powoduje nadmierne obciążanie stawów i bolesne kontuzje. Aby im zapobiec, oprócz odpowiedniej rozgrzewki przed ćwiczeniami, naszym stawom pomożemy również, stosując suplementy diety zawierające składniki pomagające w utrzymaniu chrząstki stawowej.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.