jak zadbać o nogi latem

Pajączki i żylaki na nogach to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Jednak zwłaszcza latem ze względów estetycznych płeć piękna marzy o seksownych, atrakcyjnych nogach. Dlatego przedstawiamy kilka praktycznych porad jak zadbać o nogi latem. 

Zła kondycja nóg może uprzykrzyć korzystanie z wielu letnich atrakcji takich jak długie spacery, górskie wycieczki oraz plażowanie. Jednak zdrowie naszych nóg zależy także od nas samych, możemy wspomóc krążenie oraz przyczynić się do poprawy formy naszych ud i łydek. Sprawdźcie, jak można sobie pomóc.

Jedzenie ma znaczenie

Dieta stanowi jeden z podstawowych elementów, które wpływają na kondycję naszych nóg oraz przyczyniają się do poprawy krążenia żylnego. Odpowiednie nawyki żywieniowe i zbilansowane posiłki pozwolą nam zmniejszyć obrzęki nóg, opuchnięcia, które mogą być spowodowane naszym sposobem odżywiania się. W trosce o prawidłowe krążenie powinniśmy wzbogacić naszą dietę
w produkty, które pomogą eliminować z naszego organizmu tzw. wolne rodniki tlenowe (negatywnie wpływające na kondycję naczyń krwionośnych). Dlatego nasz jadłospis powinien być bogaty w warzywa i owoce oraz zawierać witaminy, m.in. C, E i β-karoten. Znajdziemy je głównie w owocach cytrusowych, czarnych porzeczkach, papryce, marchwi czy w warzywach dyniowatych. Równie ważna jest witamina E, kwasy omega-3 oraz ograniczenie ilości soli. Należy także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu i spożywać 1,5-2 litrów wody.

Ruch dla zdrowia nóg

Zmagania z przewlekłą niewydolnością żylną to także zmiana przyzwyczajeń i trybu życia. Jeśli pracujemy w biurze i przez większość dnia siedzimy, powinniśmy przynajmniej raz na jakiś czas zrobić sobie krótką przerwę, wstać od biurka i rozprostować nogi. Po lub przed pracą dobrze jest też wykonać trening – np. pójść na siłownię, pobiegać, a w razie gdy nie mamy na to czasu – odpowiednim rozwiązaniem będzie chociaż krótka, domowa gimnastyka. Aktywność fizyczna to wielki sprzymierzeniec naszego układu krążenia – do głównych zalet płynących z regularnego uprawiania sportu należy poprawa wydolności fizycznej i tolerancji na wysiłek, wzrost elastyczności naczyń krwionośnych oraz lepsze dotlenienie tkanek.

Nie zapominajmy o relaksie!

W natłoku obowiązków zapominamy czasem o relaksie. Powinniśmy znaleźć sobie chwilę w ciągu dnia, podczas której odetchniemy. Warto wygospodarować sobie trochę czasu, ponieważ stres sprawia, że naczynia krwionośne znacznie tracą swoją zdolność do rozszerzania się, co w konsekwencji może stać się przyczyną problemów z krążeniem. Dlatego nie należy bagatelizować roli odpoczynku – po ciężkim dniu czy tygodniu nasze nogi, jak i cały organizm zasługują na chwilę przerwy. Dobrym i prozdrowotnym zwyczajem może więc okazać się cotygodniowy, odprężający masaż.

Pomoc od wewnątrz

W przypadku, gdy nasz układ krążenia nie działa w pełni sprawnie i widzimy u siebie pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej (np. ból i opuchnięcia nóg, pajączki, nocne kurcze łydek, żylaki) warto zadbać o dodatkowe wsparcie dla naszych nóg. Co robić w takiej sytuacji?

– Kluczowe staje się wówczas leczenie farmakologiczne, które może znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia chorego. Wśród dostępnych substancji flebotropowych, które pomagają wzmocnić naczynia żylne, można wymienić diosminę, której działanie przyczynia się do wzrostu jakości życia i złagodzenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Substancja przyspiesza odpływ krwi żylnej, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia zastojów żylnych i wzmacnia poszczególne elementy układu krwionośnego. Dodatkowo, zwalcza odczyn zapalny w naczyniach oraz zmniejsza obrzęk nóg – komentuje dr n. med. Krzysztof Witkowski, chirurg naczyniowy w Centrum Medycznym Damiana, ekspert kampanii „Nic Nie Zatrzyma Mnie”.

Za najbardziej skuteczną uznaje się terapię diosminą w zmikronizowanej formie, która dzięki małym cząsteczkom ma zdecydowanie lepszą biodostępność.  Ponadto, wykazuje ona pozytywny wpływ na tonus żylny, układ limfatyczny, mikrokrążenie oraz działa przeciwzapalnie.

Jak widać, na formę naszych nóg możemy mieć naprawdę duży wpływ. Dlatego warto o siebie zadbać i cieszyć się pięknym latem.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.