jak założyć firmę
Jak założyć firmę? Poradnik krok po kroku

Coraz więcej Polaków zastanawia się jak założyć firmę. Nic dziwnego, bowiem prowadzenie własnego biznesu jest dla wielu osób marzeniem. Niekiedy to także rozwiązanie problemu bezrobocia. Założenie firmy pozwala na pozyskiwanie nowych zleceń. Zatem jak założyć działalność gospodarczą?

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

Najpowszechniejszą formą prowadzenia własnego biznesu jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W tym wypadku przedsiębiorca samodzielnie wykonuje zlecenia, które uda mu się pozyskać. Forma ta nie jest nadzwyczaj skomplikowana, jest ona najlepszym rozwiązaniem dla osób, które stawiają w biznesie swoje pierwsze kroki. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą zawiązać spółkę cywilną.

Bardziej skomplikowaną formą prowadzenia działalności gospodarczej są spółki prawa handlowego. Wśród nich można wyróżnić spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa oraz spółka komandytowo-akcyjna) oraz spółki kapitałowe (spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Poszczególne warianty różnią się nie tylko formalnościami związanymi z ich prowadzeniem, ale także na przykład kwestią odpowiedzialności za zaciągane zobowiązania.

Formalności związane z otwarciem działalności gospodarczej

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej rozpoczęcie własnego biznesu jest sprawą niezwykle prostą. Mianowicie, wystarczy udać się do miejscowego urzędu gminy i złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek ten można także złożyć przez Internet. Co ważne, jest on wolny od opłat.

Gdy idzie o spółki prawa handlowego, konieczne jest sporządzenie odpowiedniej umowy. Powinna być ona zawarta w przewidzianej przez prawo formie – na przykład umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Ponadto, konieczny jest także kapitał zakładowy – minimum 5 tysięcy zł. Ważne jest również to, że nie każdy może założyć każdą spółkę. Otóż spółkę partnerską mogą założyć jedynie przedstawiciele tzw. wolnych zawodów, którzy zostali wymienieni w art. 88 Kodeksu spółek handlowych.

Gdzie szukać informacji?

Wiele ciekawych informacji odpowiadających na pytanie, jak otworzyć firmę, można znaleźć w Internecie. Wystarczy na przykład wpisać w wyszukiwarkę hasło „jak zarejestrować firmę” i po chwili będzie można zapoznać się z szeregiem różnego rodzaju porad. W sieci można znaleźć bowiem różne portale poświęcone zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej, jak również informacje umieszczone na stronach instytucji państwowych.

Własna firma to jedno z największych marzeń, szczególnie dla młodych ludzi, którzy niekoniecznie chcą pracować na etacie. Warto jednak poznać podstawowe regulacje prawne związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Zaznajomienie się z tym tematem pozwoli początkującym przedsiębiorcom uniknąć wielu błędów.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.