okulary przeciwsłoneczne

Ciepła i słoneczna pogoda sprawia, że z chęcią zakładamy na nos okulary przeciwsłoneczne. Chociaż powinniśmy zakładać je nie tylko latem to właśnie o tej porze roku są najpopularniejsze. Wybór modelu staje się o wiele trudniejszy, gdy ktoś ma wadę wzroku. Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni model. 

Promieniowanie UV może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego zwłaszcza latem warto zadbać o dobrego gatunku okulary przeciwsłoneczne. Jednak więcej zamieszania przy wyborze tego letniego gadżetu mają osoby z wadą wzroku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne.

Okulary fotochromowe – ochrona przed słońcem „w mgnieniu oka”!

Niemal każdy „okularnik” zna to uczucie – kiedy przychodzi lato, musi wyposażyć się w dwie pary okularów te zwykłe i przeciwsłoneczne. Częsta zmiana okularów jest jednak niepraktyczna i niekomfortowa. Rozwiązaniem problemu są okulary fotochromowe, które nie wymagają od nas zmiany okularów, ponieważ… same dostosowują się do warunków atmosferycznych, intensywności promieni i jednocześnie zapewniają wyraźne widzenie, ponieważ korygują nasze wady wzroku.

Sekret okularów fotochromowych tkwi w specjalnych molekułach chemicznych, które znajdują się w strukturze soczewek korekcyjnych i ciemnieją pod wpływem promieniowania UV. Im mocniejsze działanie promieni słonecznych (promieni UV) tym okulary bardziej zaciemniają się. Pozwala to chronić nasze oczy przed szkodliwym oddziaływaniem słońca zawsze, kiedy tego potrzebujemy. Obecnie właściwości szkieł fotochromowych są znacznie bardziej nowoczesne i stały się bardziej użyteczne. Blokują one bowiem nie tylko promieniowanie UVA i UVB, ale także częściowo szkodliwe promieniowanie niebieskie, na które jesteśmy narażeni przy korzystaniu z urządzeń z monitorami. Dla kierowców ciekawą wariacją są szkła fotochromowe i jednocześnie przeciwsłoneczne, które zmieniają zabarwienie nawet za szybą pojazdu. Mogą one posiadać dodatkowo filtr polaryzacyjny, dzięki któremu widzimy bardziej przejrzysty i wyraźny obraz dzięki redukcji odbić. Co ważne, powyższe rozwiązania nie wpływają znacząco na percepcję kolorów – mówi Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne

Wielu z nas wciąż jednak ceni sobie komfort decydowania o tym, z których okularów korzystamy w danej sytuacji. Wielokrotnie okulary przeciwsłoneczne (poza swoimi funkcjami korekcyjnymi) stanowią również element naszej stylizacji, dlatego nie zawsze korzystamy z nich tylko wówczas, gdy rzeczywiście tego potrzebujemy. Okulary fotochromowe nie będą mogły w pełni spełnić tej funkcji, ponieważ ich działanie uzależnione jest od promieni słonecznych UV. Rozwiązaniem są korekcyjne okulary przeciwsłoneczne – czyli połączenie odpowiednich soczewek (dostosowanych do naszej wady wzroku) oraz wybranego przez nas koloru ich zabarwienia.

Coraz większa grupa pacjentów decyduje się na zakup korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które często i w dużym zakresie są narażone na intensywne oddziaływanie promieni słonecznych. Widzimy w nich wyraźnie, a wyglądają jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne, co więcej w pewien sposób „ukrywają” naszą wadę wzroku. Także to rozwiązanie jest ciekawym uzupełnieniem stylizacji, bowiem stosowane w tych okularach soczewki są dostępne w ogromnej gamie kolorów, a nawet w formie tzw. „lustrzanek” – dodaje Luiza Polak.

W jaki sposób dokonać wyboru?

Bezpieczeństwo naszych oczu to podstawowy element podczas wyboru okularów fotochromowych lub przeciwsłonecznych wyposażonych w soczewki korekcyjne. Dlatego ostateczny wybór powinniśmy podjąć po konsultacji z optykiem lub optometrystą, który na podstawie wywiadu w gabinecie określi nasze rzeczywiste potrzeby, a przede wszystkim pozwoli wybrać rozwiązanie najlepsze dla bezpieczeństwa oczu.

Największym błędem podczas wyboru okularów korekcyjnych, przeciwsłonecznych lub fotochromowych jest podejmowanie decyzji o zakupie jedynie na podstawie ceny lub mody. Wielokrotnie słyszę od moich pacjentów, że swoje obecne okulary kupili w supermarkecie lub na bazarze. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, jak nieprzemyślane zakupy mogą negatywnie wpływać na nasz wzrok. Tanie okulary, dostępne poza salonem optycznym, najczęściej produkowane są „masowo” i nigdy nie możemy ufać ich parametrom  – kończy Luiza Polak.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.