Japonia planuje obniżyć wiek dorosłości

Japończycy chcą wprowadzenia niższego wieku pełnoletności. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w 2022 roku i byłaby to pierwsza tego typu zmiana od ponad 140 lat. 

Japonia planuje obniżyć wiek dorosłości. Od 2022 roku młodzi Azjaci szybciej staną się pełnoletni. Obecnie w Japonii pełnoletność osiąga się w wieku 20 lat. Rząd chce zmienić ten na 18 lat. Byłaby to pierwsza tego typu zmiana od 1876 roku.

Obecnie w Japonii panuje takie niepełnoletni mogą wziąć ślub za zgodą rodziców. Mężczyźni w momencie, w którym osiągają wiek 18 lat, a kobiety praktycznie od 16 roku życia mogą wchodzić w związek małżeński. Nowelizacja ustawy o pełnoletności pozwoli młodym legalnie brać ślub już w wieku 18 lat. Dodatkowymi przywilejami dla pełnoletnich nastolatków będzie możliwość wzięcia kredytu i podpisywanie wszelkich umów bez ingerencji rodziców.

Jednak mimo szeregu udogodnień pełnoletność w wieku 18 lat nie pozwoli na wszystko młodym Japończykom. Mimo, że oficjalnie będą dorośli nadal nie będą mogli kupić alkoholu ani papierosów. Obowiązywał będzie także zakaz hazardu. Dostęp do używek i hazardu będzie nadal obowiązywał od 20 lat.

Możliwe zmiany w prawie wywołały niepokój, że młodzi ludzie będą wykorzystywani przez nieuczciwe firmy. Ustawa zawiera jednak specjalne klauzule. Jak podaje BBC, młodzi ludzie będą mogli anulować podpisane umowy, jeśli uznają, że sprzedawcy ich zmanipulowali lub zmusili do podpisania danego dokumentu. Japońskie ministerstwo edukacji zobowiązało się do edukacji nastolatków w dziedzinie ich praw i obowiązków.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.