laryngolog dziecięcy warszawa

Małe dzieci dopiero nabywają odporność, dlatego często chorują. Aby zadbać o zdrowie malucha, rodzice powinni kontrolować stan jego zdrowia u lekarza pediatry. Są jednak sytuacje, w których konieczna jest wizyta u specjalisty. Jednym z nich jest laryngolog.

Domeną laryngologa są dolegliwości uszne, choroby krtani i gardła oraz migdałków. W związku z tym wizyta będzie niezbędna w następujących przypadkach:

  • Dziecko często się przeziębia, ma przewlekły katar i obrzęk nosa. Lekarz stwierdzi przyczynę nieustannych infekcji górnych dróg oddechowych: może to być np. przerośnięty trzeci migdałek lub nieprawidłowa budowa przegrody nosowej. W takiej sytuacji leczenie objawowe nie dałoby oczekiwanego rezultatu. W celu dokładnej oceny stanu trzeciego migdałka nowoczesne gabinety laryngologiczne wyposażone są w endoskop giętki. Umożliwia on obserwację trudno dostępnych miejsc w dużej rozdzielczości. Obecnie to jedno z najważniejszych narzędzi, jakimi posługuje się laryngolog. Konstancin to miasto, w którym gabinety medyczne urządzone są według najnowszych standardów, dlatego w razie problemów dziecka z migdałkami możesz tu liczyć na fachową pomoc.
  • Infekcje gardła i uszu stale się powtarzają, choć dziecko stosuje się do zaleconych sposobów leczenia. Brak pogłębionej diagnozy i wdrożenia odpowiednich metod kuracji może skutkować poważnymi problemami, włącznie z osłabieniem lub utratą słuchu.
  • Dziecko ma kłopoty ze słuchem. Jednym z objawów mogą być nieprawidłowości w rozwoju mowy. Powodem może być uszkodzona błona bębenkowa. Im wcześniej skonsultujesz dostrzeżoną wadę z lekarzem, tym lepiej.
  • Zauważasz, że po zaśnięciu dziecko oddycha przez usta, przez co często budzi się w nocy lub chrapie. To prawdopodobnie objaw bezdechu nocnego. Ta dolegliwość zdarza się u dzieci między trzecim a szóstym rokiem życia. Pomijając fakt, że nie mogąc normalnie oddychać, twoja pociecha się męczy, schorzenie grozi upośledzeniem wymiany oddechowej w płucach.

Jak przebiega wizyta u laryngologa dziecięcego?

Sposób, w jaki będzie przebiegało badanie, uzależniony jest od rodzaju problemu, z jakim zgłaszamy się do laryngologa.

Twoje dziecko ma kłopoty z uszami? Lekarz za pomocą wziernika usznego zbada ucho środkowe i przyjrzy się błonie bębenkowej. Umieszczając w uchu specjalną sondę, sprawdzi drożność trąbki słuchowej. Aby test był miarodajny, dziecko podchodząc do badania, nie może być przeziębione. 

W przypadku problemów z gardłem laryngolog dokona oględzin, używając szpatułki i palpacyjnie zbada poszczególne części jamy ustnej. Jeśli konieczna jest ocena stanu krtani, obejrzy ją za pomocą lusterka krtaniowego. To badanie dość nieprzyjemne, dlatego często poprzedzone jest użyciem miejscowego środka znieczulającego.

Rozpoznanie stanu nosa wykonuje się z użyciem wziernika nosowego. To tzw. rynoskopia. Zaglądając przez wziernik, lekarz ocenia kondycję przedniej części jamy nosowej oraz nosowej części gardła.

Analiza sytuacji zdrowotnej to wstęp do kolejnych czynności, jakimi zajmuje się laryngolog dziecięcy. Warszawa jest miejscem, w którym lekarze podejmują się najprzeróżniejszych zabiegów medycznych. Jeżeli twoje dziecko cierpi z powodu dolegliwości na tle laryngologicznym, być może konieczne będą:

  • tympanoplastyka (operacja wykonywana w przypadku zapalenia ucha środkowego),
  • paracenteza, inaczej miryngotomia – nacięcie błony bębenkowej w celu oczyszczenia ucha z wydzieliny ropnej,
  • usunięcie lub zmniejszenie migdałków.

Przed wizytą należy przygotować dokumentację leczenia dziecka. Jeżeli malec obawia się badania, porozmawiaj z nim na temat tego, co go czeka. Przede wszystkim jednak sam zachowaj spokój – twoja postawa ma największy wpływ na zachowanie małego pacjenta.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.