kombucha

Kombucha, czyli grzyb herbaciany lub grzybek japoński, to kolonia bakterii i specjalnej kultury drożdży, na bazie której przygotowuje się napój z kombuchy. Po dodaniu do naparu z dowolnej herbaty z dodatkiem słodzika uruchamia się proces fermentacji. Jego właściwości zdrowotne doceniano już w starożytności.

Kombucha dzięki swoim właściwościom z reguły pozytywnie wpływa na zdrowie i organizm człowieka. Kombuchę przyrządza się zazwyczaj w formie napoju, ostatnio jednak Róża Rutkowska znalazła dla niej nietypowe zastosowanie. Picie tego typu eliksiru niewątpliwie ma wiele zalet. Naukowcy jednak ostrzegają, że zbyt częste stosowanie może wywołać skutki uboczne. A jakie są korzyści i wady picia napoju z kombuchy?

Oto największe zalety z przyjmowania kombuchy

Detoksykacja

Zdolność detoksykacyjna jest ogromna. Głównie w przypadku komórek wątroby, które chronią przed toksynami i uszkodzeniami oksydacyjnymi. Zmniejsza również obciążenie trzustki, łagodzi zmiany nowotworowe tych narządów oraz powstrzymuje rozprzestrzenianie się raka.

Poprawia trawienie

Ze względu na obecność korzystnych kwasów, probiotyków i enzymów dobrze działa na układ trawienny, poprawiając jego funkcjonowanie. Potwierdzone zostały również jej zdolności zapobiegania i leczenia wrzodów żołądka, zapalenia jelit i zgagi.

Energia i pobudzenie

Jej regularne picie dostarcza organizmowi energii i siły, dzięki zwiększaniu poziomu hemoglobiny we krwi i dostarczaniu tlenu do tkanek. Napój ten zawiera dużo żelaza, witam z grupy B i małą ilość kofeiny, które wspólnymi siłami doskonale pobudzają organizm.

Utrata wagi

Przeprowadzone badania udowodniły, że kombucha poprawia metabolizm, ogranicza gromadzenie się tłuszczu oraz działa jak suplement w walce ze zbędnymi kilogramami.

Skutki uboczne nadmiernego spożywania kombuchy

Najczęstszymi skutkami ubocznymi są biegunki, zaparcia, wzdęcia i bóle głowy. Te dolegliwości są tłumaczone po prosty tym, że kombucha ma silne działanie detoksykacyjne. Taka reakcja organizmu jest reakcją na usuwanie toksyn z organizmu. Mimo wszystko picie tego napoju wymaga dużej ostrożności zwłaszcza, gdy przygotowuje się ją w domu. Ze w względu na niewielką ilość przeprowadzonych badań nad kombuchą odradza się spożywania jej przez kobiety w ciąży, dzieci. Dużą ostrożnością powinni wykazać się też diabetycy oraz osoby ze słabym układem odpornościowym.

Trzeba zawsze pamiętać, że nadmierna ilość każdego rodzaju napoju, czy jedzenia może nam poważnie zaszkodzić. Mimo wszystko uwielbiany przez miłośników zdrowego stylu życia napój z kombuchy jest wart spróbowania. Jednak należy obserwować swój organizm i zachować ostrożność.

2 KOMENTARZE

  1. Pije okolo 1.5l dziennie od okolo 10lat.Zyje i mam sie dobrze wyniki idealne:Dwazne jest zachowanie czystosci przy zabawie z kombucza.Jedyny efekt uboczny to przez jakies 2 miechy strasznie smierdzialo w kiblu:)

  2. kuurcze jakby mi się miały pojawić jeszcze skutki uboczne z zażywania tego typu produktu, to dziękuję… ja już i tak mam problem z jelitami i naprzemiennie mam biegunki i zaparcia, przez które nie potrafię egzystować, teraz dopiero, od kiedy stosuję inteste jest lepiej, ale wcześniej to był dramat, więc produkty które mogą spowodować takie skutki, wolę unikać 🙂

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.