
Czy zdarzyło Ci się nie złożyć reklamacji tylko dlatego, że zgubiłeś paragon? Ile razy wyblakł Ci rachunek i nie dało się nic z niego odczytać? To częste problemy, ale od 2018 roku znajdzie się na nie rozwiązanie.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakłada, że od I kw. 2018 roku kasy fiskalne będą musiały być dostosowane do wymogu emitowania elektronicznych paragonów fiskalnych. Kasy będą przesyłać dane bezpośrednio do fiskusa. Wciąż nie ma decyzji, w jaki sposób e-paragony mają trafić do konsumentów. Zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest przekazywanie informacji o e-paragonie na e-maila. Zwłaszcza że własny adres mailowy ma większość Polaków. Wprowadzanie e-paragonów jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, również dla obywateli. Gdy otrzymamy paragon drogą elektroniczną, np. na e-maila, którego ma niemal każdy z nas, będziemy mogli go w prosty sposób odszukać, nigdy nie zagubimy. Dodatkową korzyścią jest ekologia, nie będziemy marnować papieru, wydawać pieniędzy na drukowanie –przekonuje Michał Walachowski, dyrektor zarządzający EmailLabs.
Obowiązek kas online będzie wprowadzony stopniowo. W pierwszej kolejności zostanie nałożony na stacje benzynowe oraz firmy z branży motoryzacyjnej i wulkanizacyjnej – od 1 stycznia 2019 roku. W połowie 2019 r. nowe przepisy obejmą branżę gastronomiczną i budowlaną, a od 1 stycznia 2020 r. z fiskalizacji online będą musiały korzystać także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, hotele oraz kluby fitness. Nowelizacja ustawy pozwoli na śledzenie tego, co dzieje się z wystawianymi dokumentami. Kiedy wysyłamy pocztą fakturę, bardzo łatwo ją zagubić, nie mamy dowodu na to, że ta faktura została do kogoś doręczona. Jeżeli wysyłamy ją e-mailem, możemy śledzić z jakiego serwera została wysłana i do kogo została wysłana. Nasze platformy umożliwiają śledzenie takiej wiadomości i sprawdzenie, czy użytkownik dostał fakturę – podkreśla Michał Walachowski.
Poza elektronicznymi paragonami ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach zakłada, że kasy fiskalne online będą automatycznie przesyłały informacje o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Jak wynika z projektu ustawy, kasy z papierową kopią paragonów będzie można sprzedawać do końca 2018 roku, zaś kasy z kopią elektroniczną będą sprzedawane do końca 2022 roku.
(Źródło: info.newseria.pl)
niezle, ciekawe jaki bedzie efekt koncowy tego wszystkiego, pewnie ktos ma w tym biznes….
Jeszcze trochę, to papier w ogóle nie będzie nikomu potrzebny. Email zamiast listu, e- faktura zamiast tradycyjnej drukowanej kopii, wypłata na konto elektroniczne, teraz paragony. Niby nic fizycznie nie będziemy mieli w ręku, a wszystko będzie. 🙂
a wiecie czemu nie ma bankotu 500 zł? zeby Polak nie dostawal wyplaty w jednym bankoncie :DDDDDDD
Ty jesteś jak ten haczyk… ekologia i ograniczenie papierologii? mówi ci to cos?
o proszę, paragon mailowo, ciekawe czy nie ma tu haczyków 😉