Getto

19 kwietnia 2018 roku mija 75 rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Rocznice najważniejszych wydarzeń historycznych łączą obywateli i zachęcają do wspólnego obchodzenia i czczenia pamięci.

Getto zostało utworzone w 1940 roku, Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam ponad 400 tysięcy Żydów. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucji.

W 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, aby je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, byli słabi ale woleli zginąć w walce, niż nie robiąc nic. Przez kolejne 4 tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, niszcząc dom po domu. Mordowali lub wywozili do obozów koncentracyjnych. Tylko nielicznym udało się uciec. Na znak zwycięstwa Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto przestało istnieć.

Co roku staramy się upamiętnić niewinnych, zamordowanych ludzi, którzy ginęli na ulicach, po których dzisiaj chodzimy. Do tej pory na warszawskich chodnikach są oznaczone miejsca, gdzie stał mur getta. Symbolicznym znakiem stał się również żółty żonkil przypinany do ubrań. Skąd żonkil? Jednym z ocalałych był Marek Edelman, w rocznice powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkile, które dzisiaj nosimy nawiązują właśnie do tej tradycji. Nosząc je pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność. W tym roku pamięć poległych uczciło dużo znanych osób m.in. Maja Ostaszewska, Michał Piróg, Katarzyna Kołeczek. My również możemy pokazać, że o nich pamiętamy nosząc przypięty kwiatek.

Z tej okazji odbędzie się wyjątkowy koncert pt. „Łączy nas pamięć” w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Chóru Filharmonii Narodowej. Wszystko rozpocznie się o godz. 20.00, na placu przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.