Leeuwarden

Nie macie czasu na dłuższe wakacje? Lubicie podróżować, ale na większe przyjemności możecie pozwolić sobie tylko w weekendy? Sprawdźcie, ciekawe miejscówki, które są idealne na krótki wypad.

Weekendowy wypady do innego miasta są coraz bardziej popularne. Takie krótkie wycieczki mają już nawet swoją nazwę – city break. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ w niedługim czasie można zobaczyć sporo ciekawych miejsc w różnych częściach Europy. My w naszym zestawieniu polecamy: La Vallettę, Zurych i Leeuwarden. Trzy piękne i intrygujące miasta. Sprawdźcie, jakie atrakcje tam na Was czekają.

Zurych Zurych

Zurych to miasto w północno- wschodniej części Szwajcarii. Jest położone nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl. To największe miasto i główny ośrodek gospodarczy w kraju. Zurych zwiedza się spontanicznie. Z lotniska do centrum jedzie się pociągiem przez około 10 minut i można zacząć się włóczyć. Rzeka Limmat dzieli miasto na pół, po obu jej stronach są malownicze deptaki. Po jednej stronie rzeki znajdziemy ulicę Bahnhofstrasse znajduje się tam jeden z najsłynniejszych pasaży handlowych w Europie. Po drugiej stronie rzeki ciągnie się Niederdorfstrasse można tam znaleźć liczne knajpki i miejsca na imprezę. Jeżeli mowa już o imprezach, to nocne życie w Zuryhu jest bardzo dobrze rozwinięte – legendą owiany jest klub Kaufleuten. Dla osób nie lubiących imprez polecamy muzea – przede wszystkim Muzeum Rietbergów jest poświęcone sztuce Azji, Afryki, Ameryki i Oceanii.

Leeuwarden

Leeuwarden

Miasto w północnej Holandii, położone w pobliżu wybrzeża Morza Północnego. Jest stolicą Fryzji. Do 2009 w miejskiej bibliotece publicznej znajdowała się kolekcja pornografii z lat 60. i 70.- zaginęła w nieznanych okolicznościach. W Leeuwarden możemy znaleźć typowo holenderską plątaninę kanałów, piękną starówkę, targi kwiatów i bydła, serowarskie tradycje. Do odwiedzenia jest też kilka ciekawych muzeów. Interesującą propozycją jest Fries Museum, które opowiada historię fryzjerstwa.Inne miejsce warte zobaczenia w tym urokliwym mieście to: Aqua Zoo Friesland oraz most zwodzony, który ułatwiał żeglugę miejskimi kanałami. Konstrukcja zyskała miano „latającego mostu”.

La VallettaLa Valletta

Stolica Malty, która jest wysunięta najbardziej na południe spośród wszystkich europejskich stolic. Położona jest między dwiema zatokami – Grand Harbour i Marsamxett. Miasto ma ciekawą historię, która rozpoczęła się w 1565 roku, kiedy to po oblężeniu osmańskim, rycerze broniący chrześcijaństwa podjęli  się budowy miasta, które będzie obronną twierdzą oraz dziełem kultury. Najsłynniejszym zabytkiem w tym miejscu jest katedra św. Jana. Warto także odwiedzić fort Saint Elmo, w którym rozgrywała się największa bitwa osmańskiego oblężenia. Turyści tłumnie przyjeżdżają do La Valletty nie tylko ze względu na przepiękne zabytki, a także ze względu na popkulturę. W tym mieście były kręcone sceny z pierwszej serii „Gry o tron”.

A wy jakie miejsca polecacie na weekendowy urlop?

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.