Jeszcze do niedawna mieszkania usytuowane na najniższych kondygnacjach cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem, a deweloperzy oferowali je w niskich cenach. Im mieszkania na wyższych piętrach, tym droższe – taka była zasada. Inwestorzy obawiali się mieszkań parterowych. Przede wszystkim minusem były okna usytuowane na wysokości głów przechodniów, przez co trzeba było je zasłaniać. Kolejną wadą było wyziębienie mieszkań, co wiązało się z wyższymi opłatami za ogrzewanie. Inwestorzy mówili też o obawach przed włamaniem i kradzieżami czy aktami wandalizmu.
Dzisiaj jest zupełnie inaczej i okazuje się, że parter to doskonałe miejsce na mieszkania. Lublin jest tego świetnym przykładem. To w tym mieście zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa, oferowane są komfortowe nieruchomości na kameralnych osiedlach zamkniętych. Te parterowe są tak samo świetnej jakości, jak pozostałe. Co więcej, wylicza się coraz więcej atutów. Jednym z nich jest przynależny ogródek, który jest o wiele większy aniżeli balkon. Taka przestrzeń daje namiastkę mieszkania w domu jednorodzinnym z rozległym ogrodem tuż obok. Nawet mały ogródek pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu zgodnie z potrzebami domowników. Na takim terenie udaje się zorganizować doskonały plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców.
Deweloperzy już dawno wyeliminowali już problem wychłodzenia mieszkań parterowych, poprzez stosowanie dodatkowych dociepleń. Sam projekt budynku zakłada też okna mieszkań parterowych z daleka od chodników dla pieszych, dzięki czemu nie ma obaw co do zaglądania przez nie nieproszonych gości.
Warto wspomnieć o dodatkowych dogodnościach, jakie wykazują parterowe mieszkania w Lublinie. Są idealne dla małych rodzin z dziećmi oraz seniorów – nie ma konieczności jazdy windą z wózkiem czy wchodzenia z zakupami po schodach. To tak naprawdę ogromne ułatwienie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że takie czynności wykonujemy każdego dnia.