napar z łupin cebuli

Nie wyrzucaj do kosza łupin cebuli, możesz z nich przygotować leczniczy napar, który zwalczy wiele dolegliwości, a dodatkowo można je zastosować w niektórych daniach. Sprawdźcie szczegóły. 

Zdrowotne właściwości cebuli odkryły już nasze prababcie. Jednak wykorzystujemy tylko jej środek, a łupiny automatycznie wyrzucamy do kosza. To błąd. Naukowcy z Uniwersytetu Cranfield w Wielkiej Brytanii i Wydziału Chemii Rolniczej Uniwersytetu w Madrycie przypadkiem odkryli, że w łupinach cebuli znajduje się kwercetyna, czyli naturalny przeciwutleniacz. W wyrzucanej części cebuli znajduje się także wiele witamin  takich jak: wapń, magnez, żelazo, potas, selen, mikroelemnetów, związków siarkowych oraz błonnik pokarmowy, który sprząta w naszym organizmie.

Kwercetyna zawarta w łupinach cebuli jest lepiej przyswajana w postaci naparu niż w postaci kapsułek. Jego przygotowanie zajmuje tylko kilka chwil. Wystarczy zaparzyć garść łupin cebuli w litrze wody i pozostawić na 15 minut pod przykryciem do naciągnięcia. Następnie napar należy przecedzić i pić w ciągu dnia. Można go dodatkowo posłodzić miodem.

Leczniczy napar pomaga w walce z alergią – hamuje uwalnianie histaminy, chroni przed chorobami układu krążenia, układu oddechowego, stanami zapalnymi, cukrzycą typu 2 oraz otyłością. Taka herbatka z cebuli może zapobiegać nowotworom m.in. trzustki. Wzmacnia odporność organizmu, działa wykrztuśnie, łagodzi bóle różnego pochodzenia, reguluje cykl miesiączkowy, uspokaja. Innym zastosowaniem naparu z łupin cebuli jest nasączenie wacika w naparze i przemywanie nim twarzy, właściwości płynu pomagają walczyć z trądzikiem, może być też lekarstwem na odmrożenia i popękanie pięty.

Łupiny cebuli można zastosować także w kuchni. Można dodawać je do sosów i gulaszu – nadadzą potrawie pięknego złocisto-brązowy koloru i delikatnego aromatu. Łupiny nie nadają się do jedzenia, dlatego należy je wyciągnąć, gdy potrawa będzie już gotowa.

Warto zaznaczyć, że naparu z łupin cebuli powinny unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią matki. 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.