niebieskoocy

Często mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, a najnowsze badania pokazują, że kolor oczu zdradza nasze upodobania i skłonności do uzależnień. Niebieskoocy mają pod górkę. 

Większość ludzi na świecie ma brązowe oczy, drugim najczęstszym kolorem występującym na ziemi jest zielony 7 procent populacji może pochwalić się tęczówkami w takim kolorze. Trzecie miejsce zajmuje kolor szary, najrzadziej występującym kolorem oczu jest niebieski. Niebieskoocy to zazwyczaj mieszkańcy Europy, Kanady, USA oraz Australii.

Kolor tęczówki to wynik około 13 wariacji genów. Jak wyjaśniają naukowcy wpływa to także na nasz charakter, hobby, odporność na ból i skłonności do alkoholu. Większość populacji, czyli posiadacze brązowych oczu to osoby, które dosyć szybko się upijają, mają dobry refleks, przez co dobrze odnajdują się w sportach takich jak tenis. Lubią być przywódcami ich charakter jest dominujący. Są bardziej podatni na ból, mają niski próg bólu, kobiety o ciemnych oczach doświadczaj więcej bólu podczas porodu.

Z badań wykonanych przez naukowców z uniwersytetu w Pittsburgu wynika, że osoby o jaśniejszych oczach są osobami o bardziej optymistycznym podejściu do życia, mają wolniejszy czas rekcji, dzięki czemu dobrze odnajdują się w planowaniu. Tolerują więcej alkoholu niż ludzie z ciemnymi tęczówkami.

Niebieskoocy ze skłonnościami do wpadania w nałogi

I właśnie ta tolerancja alkoholu przez osoby z jaśniejszymi tęczówkami może być dosyć niebezpieczna. Ostatnie badania genetyków z Uniwersytetu w Vermont pokazują, że osoby z niebieskimi oczami mają największe skłonności do uzależnień. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1200 uzależnionych od alkoholu lub narkotyków. Okazało się, że w tej grupie przeważały osoby o jasnych tęczówkach: szarych, niebieskich, zielonych. Mają oni większe skłonności do nałogów niż osoby o ciemnych oczach. W najgorszej sytuacji są niebieskoocy. Wygląda na to, że istnieje „statystycznie istotna” interakcja między genami odpowiadającymi za koloru oczu i tymi, które wcześniej powiązane zostały z alkoholizmem.

Autor badania Arivis Sulovari twierdzi, że „kolor oczu może być przydatny w diagnozowaniu uzależnienia od alkoholu”. Ale to bardzo odważna teoria. Jak podkreślają specjaliści ds. uzależnień i alkoholizmu, predyspozycje do uzależnień mają swój początek raczej w nierównościach społecznych i czynnikach psychologicznych.

Jednak jest to jakiś trop, który może pomóc w zrozumieniu i poszukiwaniu przyczyn wpadania w wir nałogów. Niebieskoocy uważajcie na siebie!

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.