niebieskie światło

Spora część z nas zanim zaśnie korzysta z urządzeń elektrycznych. Jest to przyzwyczajenie, które trudno zmienić. Niebieskie światło tych sprzętów utrudnia zasypianie. Jednak naukowcy znaleźli na to sposób. Sprawdźcie szczegóły. 

Niebieskie światło w urządzeniach elektronicznych powoduje bezsenność. Diody Led, które podświetlają ekrany obniżają poziom melatoniny i pobudzają do czuwania.

Jednak trudno zmienić nam przyzwyczajenia. Jeżeli ktoś z nas zawsze przed snem ogląda telewizję to niełatwo będzie mu nagle przestać. Wie o tym dr Ari Shechter z Columbia University Medical Center, dlatego postanowił w godzinach wieczornych zablokować dostęp niebieskiego światła do oczu użytkowników elektroniki. Użył do tego żółto zabarwionych okularów.

W badaniach wzięło udział 14 osób z rozpoznaniem bezsenności. Przez siedem kolejnych nocy, dwie godziny przed snem uczestnicy nosili oprawki z zabarwionymi na bursztynowo szkłami, które blokowały niebieskie światło lub jasne szkła – placebo.

Cztery tygodnie później uczestnicy powtórzyli badanie z innym zestawem szkieł. Jak wykazali badacze, w porównaniu ze szkłami bezbarwnymi uczestnicy korzystający z żółtych okularów spali o około 30 minut dłużej. Sami też zgłaszali dłuższe trwanie i lepszą jakość snu oraz ogólnie mniejsze kłopoty z bezsennością. Co więcej, żółte okulary wydawały się obniżać ciśnienie tętnicze krwi.

Chociaż wyniki są zgodne z uzyskanymi podczas wcześniejszych badań, zdaniem doktora Shechtera powinny zostać przeprowadzone badania kontrolowane na większą skalę. Biorąc jednak pod uwagę taniość i dostępność żółtych okularów, ich wykorzystanie może być pomocne w leczeniu bezsenności, zwłaszcza w połączeniu z innymi technikami. Obecnie wiele smartfonów daje możliwość ustawienia raczej bursztynowego niż niebieskawego podświetlenia. Pomaga również obniżenie jasności ekranu.

Sprawdźcie, kilka faktów o snach. O niektórych na pewno nie macie pojęcia.

(Źródło: PAP)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.