obraz siemiradzkiego

Dzisiaj w Londynie miała odbyć się aukcja. Znalazł się na niej obraz Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów”. Są podejrzenia, że został on nielegalnie wywieziony z Polski podczas II wojny. Teraz polscy dyplomaci podejmują próbę odzyskania dzieła. 

Obraz Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów” znajduje się na polskiej liście strat wojennych. Licytacja miała odbyć się we wtorek w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s. MKiDN podało przed południem, że dzięki intensywnym działaniom prowadzonym do ostatniej chwili obraz został wycofany z aukcji. Zdaniem resortu istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieło opuściło Polskę niezgodnie z prawem i dlatego obciążone jest „wadą prawną”.

Jak powiedział minister kultury na specjalnie zwołanym briefingu, dzięki działaniom pracowników z wydziału strat wojennych MKiDN udało się dosłownie dzisiaj rano uzyskać informacje, że obraz zostanie wycofany z aukcji. 

Dodał, że nie ma dowodów na to, że obraz Siemiradzkiego jest stratą wojenną. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że jest to obraz wywieziony z Polski nielegalnie. W 1953 r. był wpisany do Rejestru Zabytków Ruchomych. Z naszej kwerendy wynika, że nie ma i nie było pozwolenia na wywóz tego obrazu za granicę. Jest to obraz, który jest obarczony poważną wadą prawną – tłumaczy.

Poinformował, że w poniedziałek zostało złożone zawiadomienie do prokuratury i wszczęła ona dochodzenie w tej sprawie. Dodał, że jest ono nakierowane na ustalenie okoliczności i daty wywozu obrazu z Polski. W zależności od jego wyniku będziemy postępowali dalej. My także złożyliśmy wniosek o zabezpieczenie tego obrazu; następnym krokiem jest decyzja sądu angielskiego w kwestii zabezpieczenia. Będziemy domagali się wyegzekwowania tego obrazu na rzecz Skarbu Państwa polskiego. Istnieje możliwość uzyskania decyzji o tym, że ten obraz zostanie przekazany do Polski właśnie na podstawie tego, że on był nielegalnie najprawdopodobniej z Polski wywieziony, a w związku z tym przepadek tego mienia na rzecz Skarbu Państwa polskiego jest oczywisty – wyjaśnia szef MKiDN.

(Źródło: PAP)

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.