olejowanie

Marzysz o lśniących, mocnych, zadbanych włosach? Zmagasz się z problemem łamliwych końcówek lub zniszczonych włosów ze skłonnością do wypadania? Pora na olejowanie. Prosty domowy zabieg doskonale odżywia i regeneruje włosy. Dzięki niemu stają się mniej podatne na uszkodzenia, są lepiej chronione przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Wygląd włosów bardzo szybko ulega wyraźnej poprawie.

Na czym polega olejowanie włosów?

To po prostu naniesienie oleju na włosy i skórę głowy. Najlepiej wmasować olej w skalp, aby odżywić cebulki, a następnie rozprowadzić po całej długości włosów. Średniej długości włosom wystarczy około stołowej łyżki oleju. Zbyt duża ilość powoduje, że włosy potrzebują wielokrotnego mycia. Warto zrezygnować z kosmetyków do pielęgnacji włosów zawierających silikony, ponieważ nie pozwalają odżywczym składnikom oleju wniknąć w głąb włosów.

Olej należy pozostawić na włosach 2-3 godziny. Najlepszy efekt daje pozostawienie go na całą noc.

Jak często wykonywać zabieg?

Zależy to od kondycji włosów. Bardzo zniszczone potrzebują częstszego olejowania (2-3 razy w tygodniu). Jeśli włosy nie są w złym stanie lub ich stan się poprawia, zabiegi mogą być rzadsze (1-2 razy w tygodniu). Ważna jest systematyczność, dlatego w przypadku braku czasu lepiej skrócić czas pozostawienia oleju na włosach, niż zrezygnować z nanoszenia go. 30 minut to jednak minimum.

Jeśli końcówki włosów są bardzo zniszczone, można odżywiać je olejem również w dni, kiedy nie nanosimy go na całą długość włosów.

Kiedy można spodziewać się efektów?

Pozytywny wpływ olejowania widoczny jest już po pierwszych zabiegach. Z olejami warto jednak zaprzyjaźnić się na stałe, aby mogły w znaczący sposób wpłynąć na wygląd oraz kondycję włosów. Ważne jest to szczególnie w przypadku włosów suchych, łamliwych, z tendencją do wypadania.

Jakich olejów do włosów najlepiej użyć?

Choć na rynku dostępnych jest wiele olejów, najważniejsze jest, aby wybrać olej jak najbardziej naturalny, tzn. tłoczony na zimno, nierafinowany i niezawierający dodatków chemicznych. Reszta zależy od potrzeb włosów oraz od pożądanego efektu.

Oto kilka z najlepiej dostępnych:

Olej kokosowy

Jest źródłem witamin C, E oraz w witaminy z grupy B, a także kwasu foliowego, potasu, wapnia, magnezu, cynku, żelaza i fosforu. Bierze udział w procesach odbudowy włókien włosów. Nawilża, chroni włosy przed utratą protein, zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Ponieważ zwiększa ukrwienie skóry, zapobiega wypadaniu włosów. Pomaga wyleczyć łupież. Ma jednak ciężką konsystencję i w przypadku bardzo słabych włosów może przyczynić się do sporej ich utraty podczas zabiegu. Wówczas można wybrać inny olej lub olej kokosowy połączyć z innym, o lżejszej konsystencji, np. z czarnuszki, arganowym lub z oliwą z oliwek.

Ojej arganowy

Ze względu na właściwości regenerujące, polecany posiadaczom słabych, zniszczonych włosów. Odbudowuje i wzmacnia ich strukturę, zapobiega rozdwajaniu się końcówek, poprawia elastyczność i sprężystość. Doskonale wygładza włosy, dodaje im blasku, chroni je przed działaniem szkodliwych czynników. Właściwości nawilżające oleju arganowego działają kojąco na wysuszoną skórę głowy, dlatego eliminuje łupież. W jego skład wchodzą fitosterole, polifenole, jedno i wielonasycone kwasy tłuszczowe, a także karotenoidy i witamina E.

Oliwa z oliwek

Zawiera witaminy A, E, D, K oraz kwas oleinowy. Polecana w przypadku włosów przesuszonych i matowych, gdyż doskonale je nawilża, regeneruje, nabłyszcza oraz chroni przed utratą wilgoci. Ze względu na właściwości przeciwzapalne, sprawdza się w walce z łupieżem, łagodzi podrażnienia skóry głowy.

Olej z czarnuszki

Bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe, liczne mikroelementy, witaminę E oraz biotynę, hamuje nadmierne wypadanie włosów, pobudza je do wzrostu, zapewnia im ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.  Głęboko wzmacnia, odżywia oraz regeneruje włosy. Zapewnia włosom blask i elastyczność. Polecany posiadaczom włosów matowych, łamliwych.

Olej rycynowy

Pobudza krążenie krwi i jej dopływ do mieszków włosowych, dzięki czemu stymuluje włosy do wzrostu. Zawarte w nim kwasy omega-6, wpływają na zdrowy wygląd oraz dobrą kondycję włosów. Podobnie jak olej kokosowy ma ciężką konsystencję, dlatego można połączyć go z lżejszym olejem.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.