Olga Tokarczuk

W 2018 roku nie została przyznana nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Wszystko przez wiele skandali w Szwedzkiej Akademii. Jednak osoby ze środowiska kulturalnego postanowiły urządzić akcję „Alternatywny Nobel”. Szansę na zdobycie go ma polska pisarka Olga Tokarczuk. 

Olga Tokarczuk niedawno zdobyła jedną z ważniejszych międzynarodowych nagród,a mianowicie Bookera za powieść „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft. Nie zdobyła jednak Nobla z dziedziny literatury, nie miała nawet takiej szansy, ponieważ w tym roku Nobel nie został przyznany.

Decyzja taka związana jest ze skandalami wewnątrz Szwedzkiej Akademii. Kryzys wybuchł jesienią, kiedy francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o molestowanie oraz o to, że był źródłem przecieków na temat laureatów. 18 kobiet oskarżyło go o wykorzystywanie seksualne, a pięć z nich zdecydowało się złożyć doniesienie na policję z oskarżeniem o gwałt, część zarzutów została jednak umorzona z powodu przedawnienia lub braku dowodów. Król Szwecji Karol XVI Gustaw ogłosił, że chce zmienić statut Szwedzkiej Akademii, dzięki czemu możliwe ma być uzupełnienie jej składu. Według obecnych przepisów członkostwo w Akademii jest dożywotnie, więc jedynie po śmierci któregoś z członków wskazuje się następcę.

Z związków ze złym wizerunkiem Akademii w Szwecji zawiązała się inicjatywa ludzi sztuki i kultury, która ma zapewnić ciągłość przyznawania tej najważniejszej nagrody, przyznając „Alternatywnego Nobla”

Założyliśmy Nową Akademię, żeby przypomnieć ludziom, że wolne literatura i kultura powinny promować demokrację, transparentność, empatię i wzajemny szacunek, bez przywilejów, tendencyjnej arogancji czy seksizmu − piszą założyciele Nowej Akademii.

Od 1901 roku, kiedy wręczono pierwszą literacką Nagrodę Nobla, siedem razy zdarzyło się, że Nobel w dziedzinie literatury nie został przyznany na czas – w 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 i 1943 roku nie ogłoszono laureata, a nagroda wzbogaciła specjalnie powołany fundusz.

O nominacji do „Alternatywnego Nobla” Olga Tokarczuk poinformowała na Facebooku. Obok Polki na liście nominowanych do są m.in. Jeanette Winterson, Agneta Plejiel, Thomas Pynhon, J.K. Rowling, JOyce Carol Oates, Haruki Murakami, Zadie Smith, Amos Oz, Margaret Atwood, Paul Auster, Arundhati Roy, Nail Gaiman, Cormac McCarthy.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.