wymiana opon

Druga połowa jesieni to jak co roku sezon na zmianę opon. Niektórzy kierowcy wciąż jednak powątpiewają w sens takiej operacji, stąd też również zimą jeżdżą na letnich oponach. Jak to naprawdę jest z oponami? Czy rzeczywiście jest sens je zmieniać, czy też jest to marketingowy chwyt producentów ogumienia oraz wulkanizatorów?

Opony letnie i zimowe – czym tak naprawdę się różnią?

Różnica między oponami zimowymi a letnimi jest bardzo duża. Przede wszystkim, różnią się one budową. Skład mieszanki, z której wykonana jest opona letnia sprawia, iż zapewnia ona najlepszą przyczepność w temperaturze dodatniej, najlepiej powyżej 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury guma twardniej, przez co wydłuża się droga hamowania, a przyczepność maleje. W takich warunkach znacznie lepiej sprawdzają się opony zimowe. Wykonane są one z bardziej miękkiej gumy, która również w niskich temperaturach zachowuje elastyczność. Ponadto, zimowe opony charakteryzują się inną budową bieżnika – jest on bowiem przystosowany do lepszego odprowadzania wody, śniegu, a także błota pośniegowego.

Kiedy szczególnie przydają się opony zimowe?

Opony zimowe przydają się szczególnie w sytuacjach ekstremalnych. Nie trudno sobie powiem wyobrazić na przykład podjazd pod oblodzony wiadukt. Samochód wyposażony w zimowe opony zapewni większy poziom bezpieczeństwa w czasie takiego podjazdu. Albo hamowanie w wypadku, gdy kierowca jadący z przodu również wykonuje taki manewr. Samochód jadący na zimowych oponach ma znacznie większe szanse bezpiecznego zatrzymania się.

Czy istnieje obowiązek prawny zmiany opon na zimowe?

Wymiana opon na zimowe nie jest w Polsce wymagana przez prawo. Co jakiś czas pojawiają się jednak pomysły, aby taki wymóg wprowadzić do Kodeksu drogowego, co znajduje zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Należy jednak pamiętać, że w wielu krajach taki obowiązek istnieje, co jest szczególnie istotne dla osób, które wybierają się zimą za granicę.

Opony zimowe to nie żadna fanaberia, to po prostu sposób na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aby się o tym przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „opony zimowe właściwości”. Lepiej to zrobić na monitorze własnego komputera, niż w drodze do domu z naszymi dziećmi.

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.