Wiele ostatnio słyszy się w mediach o różnych wymiarach patriotyzmu. Na szczęście obecna sytuacja nie wymaga od nas narażania swojego życia w obronie ojczyzny, jednakże mimo wszystko możemy mieć realny wpływ na jej rozwój i obronę przed różnego rodzaju zagrożeniami. Jednym ze sposobów dbania o nasz kraj jest tak zwany patriotyzm konsumencki.

Czym jest patriotyzm konsumencki?

Patriotyzm konsumencki zwany jest również patriotyzmem gospodarczym. Jest to nic innego jak postawa konsumencka polegająca na wybieraniu produktów krajowych, a nie zagranicznych. Dla przykładu, idziemy do sklepu i widzimy kilka produktów pochodzących z różnych krajów. Wybieramy jednak polski, nasz rodzimy, wspierając tym samym polską firmę i – w pewnym sensie – przyczyniamy się do powstania nowych miejsc pracy.

Na co wpływa taka postawa?

Polskie produkty najczęściej w ogóle nie odbiegają jakością od zagranicznych. Co więcej, nasza żywność jest zdecydowanie lepsza. Wybierając krajowe wyroby wspieramy polskie firmy, a tym samym polską gospodarkę. Dzięki temu firmy mają większe zyski, chcą więcej produkować, potrzebują nowych pracowników, którzy zasługują na lepsze wynagrodzenie. W ten sposób wszyscy są zadowoleni, a my cieszymy się z produktów bardzo wysokiej jakości.

Jak rozpoznać polskie produkty?

Na wszystkich produktach umieszczona jest informacja o ich producencie. Niekiedy jednak trudno jest rozpoznać czy jest to polska firma lub czy dany produkt został wyprodukowany nad Wisłą. Warto jednak zwrócić uwagę na kod kreskowy. Otóż jeżeli rozpoczyna się on od liczby 590, to mamy do czynienia z polskim produktem. Co ciekawe, niezwykle przydatnym w rozpoznawaniu kraju pochodzenia danego produktu może okazać się nasz smartfon. Otóż istnieją aplikacje, które po zeskanowaniu kodu kreskowego wyświetlają szereg informacji na temat towaru, na którym się on znajduje.

Patriotyzm konsumencki to bardzo piękna postawa. Często zastanawiamy się co możemy zrobić dla naszej ojczyzny. Okazuje się, że dbanie o jej dobro wcale nie jest takie trudne. Wystarczy bowiem wybierać polskie produkty.

4 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.