wytyczne dla rozwodników

Polski Kościół słynie z bardzo konserwatywnego podejścia. Jednak papież Franciszek ma odmienne zdanie w wielu kwestiach, jedną z nich jest stosunek do rozwodników. Polscy księża będą musieli iść na ustępstwa. 

Rozwodników mamy coraz więcej. Można odnieść wrażenie, że bardzo wiele par, które przysięgają sobie bycie razem na zawsze trwa w tym postanowieniu dość krótko. Rozwód to jednak przede wszystkim smutne i stresujące doświadczenie. Wśród osób wierzących ma ona także konsekwencje w późniejszym życiu w Kościele. Rozwodnicy w Polsce są jakby naznaczani, nie wolno udzielać im komunii świętej, a nieraz mogą także odczuć, że duchowni traktują ich z dystansem.

Jednak pod wpływem papieża Franciszka i jego bardziej liberalnego podejścia także w polskim Kościele będziemy mogli zauważyć pewne zmiany. Rozmowy i negocjacje z Watykanem wpłynęły na wywołanie dyskusji na temat osób rozwiedzionych. Spowodowała ona wydanie nowych wytycznych ws. osób żyjących w związkach niesakramentalnych przez Biuro Prasowe Episkopatu Polski. Ich treść pochwalił redaktor naczelny portalu Vatican Insider Andrea Tornelli.

Z dokumentu przebija usiłowanie maksymalnej zgodności Kościoła polskiego ze wskazaniami papieża, mimo że wielu biskupów przy różnych okazjach twierdziło, iż są przeciwni otwarciu się na ewentualne dopuszczenie do sakramentów żyjących w związkach niesakramentalnych – napisał.

Wytyczne mówią także o konieczności przygotowania księży i struktur kościelnych do „nowego rodzaju duszpasterstwa”, przygotowanego do dialogu z osobami w związkach niesakramentalnych. Rzecznik Episkopatu Polski podkreśla jednak, że twierdzenie, iż wytyczne polskich hierarchów prowadzą do wprowadzenia komunii dla rozwodników jest nadinterpretacją.

(Źródło: Tygodnik Powszechny)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.