Bałtyk

Przeprowadzane badania potwierdzają, że Bałtyk jest morzem problemów, z którymi w przyszłości będą zmagać się strefy przybrzeżne wielkich oceanów. O tym, jak cenna może być wiedza o Bałtyku piszą oceanografowie w „Science Advances”.

Naukowcy mówią, że Bałtyk jest stosunkowo płytkim, mało słonym, zamkniętym i mniej zróżnicowanym niż inne morza. Dodatkowo, wszystkie kraje nad nim leżące, są silnie uprzemysłowione. Dlatego zmiany przyrodnicze w tym zbiorniku, zachodzące za sprawą człowieka, można zaobserwować dużo szybciej niż w oceanach.

Co się zmienia?

Pierwszym przykładem jest temperatura wody. W ostatnich trzech dekadach średnia temperatura wody w Morzu Bałtyckim podniosła się o 1,5 stopnia C, a w oceanach zaledwie o 0,5 stopnia C.

Kolejnym problemem jest zakwaszenie wody. Dwutlenek węgla, który w wyniku działalności człowieka trafia do powietrza i intensywnie rozpuszcza się w wodzie, tworząc kwas węglowy, niekorzystny dla wielu organizmów morskich. Autorzy „Science Advances” twierdzą, że zakwaszenie Bałtyku osiąga już poziom, który oceany mogą osiągnąć dopiero w XXII wieku.

Problemem jest również „użyźnienie”. Jeśli do wody trafi zbyt wiele substancji, takich jak azot i fosfor z nawozów sztucznych i ścieków, to na wodzie pojawiają się zakwity sinic. One natomiast, blokują rozwój morskiej florze i faunie, a przy ich rozkładzie pochłaniany jest tlen. Powstają również pustynie tlenowe, które doprowadzają do mniejszego rozpuszczania tlenu, a ten zaś jest potrzebny dla żyjących w wodzie organizmów.

Choć Bałtyk jest morzem problemów, z którymi w przyszłości będą borykać się inne zbiorniki wodne, to eksperci pod pewnymi względami stawiają go jako wzór. A mianowicie, jest ono świetnie przebadane. Dzięki temu wiemy, co należy zrobić, aby poprawić obecny stan rzeczy i chociaż w niewielkim stopniu zapobiec dalszej degradacji. Rolą człowieka w tym wszystkim jest przede wszystkim to, że musi zacząć szanować otaczającą nas przyrodę. Dbać, a nie niszczyć, bo większa część problemów ekologicznych jest stwarzana właśnie przez czyny i postępowanie ludzi. Dbajmy o to, co nas otacza, a przyszłe pokolenia jeszcze bardziej będą mogły cieszyć się pięknem naszej planety.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.