porządki na święta

Okres przedświąteczny jest dla nas niezwykle pracowity. Poza zakupem prezentów i zadbaniem o to, by bożonarodzeniowy stół uginał się od smacznych potraw, jest jeszcze jedna rzecz, która wymaga naszej uwagi – świąteczne porządki. Pochłaniają one nie tylko duże ilości naszej energii, ale też wymagają odpowiedniego zaplanowania całości. Dla wielu osób jest to przykry obowiązek, lecz, z odpowiednim podejściem, jesteśmy w stanie wykonać go stosunkowo szybko.

Zaplanuj działania

Postawą skutecznych działań jest ich dobre rozplanowanie. Zacznijmy od wyznaczenia odpowiedniej daty rozpoczęcia porządków. Warto ustalić ją na ok. 2 tygodnie przed samymi świętami. Da nam to wystarczająco dużo czasu na doprowadzenie do ładu całego domu, dzięki czemu na sam koniec na spokojnie będzie można ająć się strojeniem choinki i przygotowywaniem jedzenia. By wszystko poszło sprawnie, zaangażować należy wszystkich domowników. Nawet najmłodsi powinni dostać odpowiednio proste zadania – nie tylko będzie to ich uczyć obowiązkowości i zaangażowania w sprawy domowe, ale zdejmie też trochę pracy ze starszych członków rodziny. Sprzątając dom wspólnie, uporamy się z tym nieporównywalnie szybciej, niż gdyby miała to robić tylko jedna osoba. Zanim się za to zabierzemy, musimy jeszcze zdecydować w jakiej kolejności będziemy sprzątać poszczególne pomieszczenia. Zacząć warto od tych najmniej eksploatowanych. Porządki w nich nie tylko nie będą tak wymagające, ale również szybko nie zniszczymy później panującego w nich ładu.

Z góry do dołu

Podstawową zasadą podczas doprowadzania do porządku poszczególnych pomieszczeń jest rozpoczęcie sprzątania od góry – ocierania kurzu z sufitu, czyszczenia szczytu mebli i mycia żyrandola. Następnie stopniowo schodzić należy coraz niżej, kończąc na odkurzaniu i myciu podłóg. Dzięki temu nie zrzucimy kurzu znajdującego się wyżej na świeżo wytarte półki czy odkurzoną podłogę.

Kuchnia i łazienka

To właśnie te pomieszczenia są zdecydowanie najtrudniejszymi zadaniami, z jakimi należy się zmierzyć podczas domowych porządków. Roi się w nich od uciążliwych do czyszczenia powierzchni, szpar, zakamarków i sprzętów. Tutaj często same rodzaje zabrudzeń są dużo trudniejsze do usunięcia. Ponadto z tych miejsc korzystamy wielokrotnie w ciągu całego dnia, przez co niedługo po sprzątaniu bałagan tworzy się na nowo. Porządki świąteczne w kuchni i łazience to doskonała okazja to dokonania małego remanentu w szafkach. Do kosza powędrować powinny produkty, których data przydatności do spożycia lub użycia już minęła.

Bądźcie przygotowani fizycznie

Z uwagi na to, że sprzątanie jest niezwykle męczące, warto zabrać się za nie będąc nie tylko w pełni wypoczętym, ale także w możliwie dobrej kondycji fizycznej. Pełna sprawność jest bardzo przydatna, ponieważ porządki wymagają od nas częstego schylania się, klękania, czy wspinania się na krzesła w celu dosięgnięcia wyżej położonych miejsc. Mamy też wtedy tendencję do robienia wielu rzeczy na granicy własnych możliwości i bezpieczeństwa. Należy więc nie przeceniać swoich sił i dbać o to, by w trakcie sprzątania nie nabawić się urazu. Z uwagi na różnorodność czynności przez nas wykonywanych, mocno eksploatowane są wtedy wszystkie nasze stawy, co jest kolejnym powodem do dbania o to, by były w jak najlepszej kondycji. Dobrze jest zatem zacząć wspierać je dodatkowymi dawkami kolagenu. Jest on głównym budulcem chrząstki stawowej, którego z wiekiem ludzki organizm syntetyzuje coraz mniej, lecz zapotrzebowanie na niego nie wcale spada. Produkty z linii 4Flex, które zawierają łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel®, doskonale uzupełnią jego niedobory, wzmacniając nasze stawy.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.