potrawy wigilijne

Wigilia rządzi się swoimi prawami – potrawy powinny być bezmięsne. Jednak po wielu latach tych samych dań czasami mamy ochotę na lekko zmienione menu. Sprawdźcie kilka wigilijnych przepisów w nowych odsłonach. 

Pod względem kulinarnym Wigilia w wielu domach wygląda podobnie. Jeśli lubisz potrawy wigilijne, ale zarazem uwielbiasz kuchenne eksperymenty to polecamy te cztery przepisy. Pozwolą zachować klimat tych dań, a jednocześnie poznać dobrze nam znane smaki w innej odsłonie.

Makaron nadziewany rybą w galercie

Składniki: 
makaron – muszle
ryba
jajko ugotowane na twardo
włoszczyzna
masło
pieczarki
natka pietruszki
dymka

Przygotowanie:

Ugotuj makaron al dente. Następnie wstaw wywar – przyrządzamy go na włoszczyźnie. Po zagotowaniu wrzuć do garnka z wywarem rybę i pilnuj, aby czas jej gotowania nie przekroczył 12 minut. W tym czasie usmaż na patelni drobno pokrojone pieczarki. Po ugotowaniu wywaru odcedź go i wyjmij ryby. Porwij je na mniejsze kawałki i dodaj do wcześniej obsmażonych pieczarek oraz ugotowanego jajka i natki pietruszki. Taką masę należy doprawić i nadziać nią wcześniej ugotowane muszle. Ostatni etap to zalanie makaronu galeretą przygotowaną na bazie bulionu i żelatyny.

Karp w śmietanie według Ewy Wachowicz 

Składniki:

karp
cebula
śmietanka – 30%
sól
mąka
masło do smażenia

Przygotowanie: 

Karpia sprawić, podzielić na dzwonka, posolić, obtoczyć w mące. Usmażyć z obu stron na mocno rozgrzanym maśle. Przełożyć do naczynia żaroodpornego (można też od razu smażyć w naczyniu, które nadaje się do pieczenia), posypać pokrojoną w piórka cebulą i zalać słodką śmietaną. Przykryć i zapiec w piekarniku (20-25 minut, temp. 180-200 st. C).

Kompot z suszonych jabłek i anansa

Składniki:
jabłka
ananasy
cukier
goźdźiki
skórka z cytryny

Przygotowanie:

Do 6 szklanek wody, dodaj cukier, goździki, skórkę cytryny i jabłka. Gotuj na wolnym ogniu nie dłużej niż 5 minut. Wyjmij ananasy z zalewy, pokrój i dodaj wraz z zalewą do gotujących się składników. Po dodaniu ananasa gotuj ok. 2 minuty, odstaw i ochłódź.

Kutia ryżowa

Składniki:
ryż
miód
cynamon
sól
płatki migdałowe
cukier
suszone śliwki
rodzynki
masło

Przygotowanie: 

Najpierw należy umyć śliwki i zalać je taką ilością wody, aby zakryła wszystkie owoce. Później odstawić na 1- 2 godz. Ugotować w tej samej wodzie, zmiksować z miodem i cynamonem. Ryż należy ugotować w dużej ilości lekko posolonej wody, odcedzić na sicie. Gdy przestygnie, wymieszać go z masą śliwkową i rodzynkami, przełożyć do salaterki, wstawić do lodówki. Przed podaniem polać masłem, oprószyć cukrem i płatkami migdałowymi.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.