Bieg śladami wydarzeń - Poznań'56

Bieg z okazji 62 rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku będzie imprezą upamiętniającą wydarzenia
z tamtego okresu. Jego celem będzie także szerzenie wiedzy o tamtym strajku i jego konsekwencjach dla dzisiejszych pokoleń Polaków. Zawodnicy mogą pokonać 10 kilometrów indywidualnie lub 5 x 2 km w sztafecie. 

Ostatnio usłyszeliśmy teorię, która mówi: jeśli chcesz zacząć biegać zapisz się na jakiś bieg, wtedy będzie Ci głupio nie pójść i w ten sposób rozpocznie się twoja przygoda. Okazji nie brakuje. Jedna z inicjatyw to poznański bieg upamiętniający wydarzenia z 1956 roku. W stolicy Wielkopolski w latach 50. miał miejsce pierwszy zryw niepodległościowy w powojennej Polsce. Krwawo stłumiony przez władze PRL-u strajk robotników zostanie upamiętniony 24 czerwca biegiem, którego trasa będzie poprowadzona śladami pochodu robotniczego, który szedł w kierunku centrum miasta.

Bieg planowany jest na dystansie około 10 km w dwóch wariantach. Bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca’56, która powiązana będzie z historycznymi miejscami czerwcowych wydarzeń. W specjalnie zorganizowanych strefach dochodzić będzie do zmiany zawodników – bieg zostanie podzielony na pięć odcinków o długości 2 km każdy. Czas trwania, trasa oraz meta będą wspólne zarówno dla biegaczy indywidualnych, jak i zespołów sztafetowych. Meta biegu zostanie zlokalizowana w rejonie historycznej dla tamtych wydarzeń zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. Organizatorzy umożliwią start młodzieży
w wieku od 16 roku życia w biegu indywidualnym i w sztafecie. Patronat nad biegiem objęło Muzeum Poznańskiego Czerwca, dzięki któremu w okolicach mety powstanie strefa historyczna. 

– Taki bieg to dobry sposób przywołania pamięci i zaznaczenia historycznej wagi czerwcowych wydarzeń – podkreśla Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora wydarzenia. – Bieg Powstania Wielkopolskiego czy Bieg Niepodległości, a także Bieg Powstania Warszawskiego to doskonałe przykłady jak sport można połączyć z walorem edukacyjnym i patriotycznym takich wydarzeń. Chcemy oddać hołd bohaterom pierwszego niepodległościowego zrywu w powojennej Polsce biegnąc trasą wydarzeń czerwcowych, a także przekazując wiedzę i edukując najmłodszych o znaczeniu tamtych wydarzeń. Będzie to możliwe także, dzięki zaangażowaniu kombatantów Czerwca ‘56r i Muzeum Poznańskiego Czerwca – podkreśla Rosa.

Zapisy na wydarzenie już ruszyły. Pierwsze 1956 zapisanych osób otrzyma specjalne opaski powstańcze. Oganizator biegu przekaże 4 złote z każdego sprzedanego pakietu na renowację miejsc pamięci. Jeżeli chcielibyście dołączyć do wydarzenia możecie zapisać się internetowo na stronie www.biegczerwca56.pl.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.