Bieg z okazji 62 rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku będzie imprezą upamiętniającą wydarzenia
z tamtego okresu. Jego celem będzie także szerzenie wiedzy o tamtym strajku i jego konsekwencjach dla dzisiejszych pokoleń Polaków. Zawodnicy mogą pokonać 10 kilometrów indywidualnie lub 5 x 2 km w sztafecie.
Ostatnio usłyszeliśmy teorię, która mówi: jeśli chcesz zacząć biegać zapisz się na jakiś bieg, wtedy będzie Ci głupio nie pójść i w ten sposób rozpocznie się twoja przygoda. Okazji nie brakuje. Jedna z inicjatyw to poznański bieg upamiętniający wydarzenia z 1956 roku. W stolicy Wielkopolski w latach 50. miał miejsce pierwszy zryw niepodległościowy w powojennej Polsce. Krwawo stłumiony przez władze PRL-u strajk robotników zostanie upamiętniony 24 czerwca biegiem, którego trasa będzie poprowadzona śladami pochodu robotniczego, który szedł w kierunku centrum miasta.
Bieg planowany jest na dystansie około 10 km w dwóch wariantach. Bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca’56, która powiązana będzie z historycznymi miejscami czerwcowych wydarzeń. W specjalnie zorganizowanych strefach dochodzić będzie do zmiany zawodników – bieg zostanie podzielony na pięć odcinków o długości 2 km każdy. Czas trwania, trasa oraz meta będą wspólne zarówno dla biegaczy indywidualnych, jak i zespołów sztafetowych. Meta biegu zostanie zlokalizowana w rejonie historycznej dla tamtych wydarzeń zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. Organizatorzy umożliwią start młodzieży
w wieku od 16 roku życia w biegu indywidualnym i w sztafecie. Patronat nad biegiem objęło Muzeum Poznańskiego Czerwca, dzięki któremu w okolicach mety powstanie strefa historyczna.
– Taki bieg to dobry sposób przywołania pamięci i zaznaczenia historycznej wagi czerwcowych wydarzeń – podkreśla Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora wydarzenia. – Bieg Powstania Wielkopolskiego czy Bieg Niepodległości, a także Bieg Powstania Warszawskiego to doskonałe przykłady jak sport można połączyć z walorem edukacyjnym i patriotycznym takich wydarzeń. Chcemy oddać hołd bohaterom pierwszego niepodległościowego zrywu w powojennej Polsce biegnąc trasą wydarzeń czerwcowych, a także przekazując wiedzę i edukując najmłodszych o znaczeniu tamtych wydarzeń. Będzie to możliwe także, dzięki zaangażowaniu kombatantów Czerwca ‘56r i Muzeum Poznańskiego Czerwca – podkreśla Rosa.
Zapisy na wydarzenie już ruszyły. Pierwsze 1956 zapisanych osób otrzyma specjalne opaski powstańcze. Oganizator biegu przekaże 4 złote z każdego sprzedanego pakietu na renowację miejsc pamięci. Jeżeli chcielibyście dołączyć do wydarzenia możecie zapisać się internetowo na stronie www.biegczerwca56.pl.
Biegałbym!