Pracodawca może zarządzić pracę w niedzielę

Nowy Kodeks Pracy wzbudza coraz więcej kontrowersji. Nawet wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej mówi wprost, że się nie podpisuje pod tym projektem. Na jaw wychodzi kolejny zapis, który wzbudza wiele emocji. Po nowelizacji kodeksu pracodawca może zarządzić pracę w niedzielę. Sprawdź szczegóły. 

Według informacji podanych przez „Fakt” w nowym Kodeksie Pracy będzie zapis pozwalający pracodawcy 3 razy do roku zorganizować pracę w niedzielę. W małych firmach, które zatrudniają mniej niż pięćdziesięciu pracowników szef nie będzie potrzebował nawet zgody pracowników, aby wprowadzić pracującą niedzielę.

Za każdą taką pracującą niedzielę będzie przysługiwał – tak jak obecnie – dodatkowy dzień wolny. Jeśli zaś pracodawca nie będzie miał kiedy dać pracownikowi wolnego, to będzie musiał zapłacić mu za ten dzień 275 proc. dniówki (podczas gdy obecnie jest to 200 proc.). Taka organizacja pracy wyklucza branżę handlową ze względu na wejście ustawy zakazującej handel w niedzielę. 

Sytuacja wygląda inaczej w większych firmach zatrudniających ponad 50 osób. Pracodawca w takim przedsiębiorstwie może zaplanować 6 pracujących niedziel, jednak musi uzyskać na to zgodę swoich pracowników.

Projekt nowego prawa pracy to bardzo kontrowersyjna kwestia. Obaw nie kryje nawet wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Monika Gładoch, która dla money.pl pracę swoją i swojego zespołu komentuje –Projekt Kodeksu pracy jest zły. Komisja nie wie nawet, ile będzie kosztowało wprowadzenie zmian. Nie mieliśmy żadnych pieniędzy na zlecenie badań, działaliśmy pod presją czasu. Nie podpisuję się pod tym projektem. 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.