Wiele osób, stając przed wyborem zawodu kieruje się rozmaitymi kryteriami. Przede wszystkim należy patrzeć perspektywicznie, czy po zdobyciu wymarzonego wykształcenia i kwalifikacji będzie można znaleźć pracę w swojej branży. Dużą rolę odgrywają też kwestie finansowe. Praca powinna dawać możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych. A prestiż? Dla niektórych osób jest on niezwykle ważny. Jakie zawody są najbardziej cenione przez Polaków?

Strażak

Według badań Centrum Badań Opinii Społecznej, których wyniki przedstawione zostały w 2013 roku, najbardziej prestiżowym zawodem w Polsce jest strażak. Nic dziwnego, wszyscy mali chłopcy marzą o tym, by dzielnie walczyć z ogniem w strażackim hełmie. Dla większości z nas strażacy to ludzie, którzy wykonując swoja pracę często ryzykują, aby ratować innych życie, zdrowie i dobytek. Nie ma żadnych wątpliwości, że ta praca zasługuje na szacunek.

Profesor uniwersytetu

Co prawda nie jest to zawód w ścisłym tego słowa znaczeniu, niemniej jednak osoby będące profesorami wyższych uczelni cieszą się powszechnie ogromnym szacunkiem. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem są to ludzie posiadający niezwykle rozległą wiedzę, będący autorami wielu publikacji naukowych. Ponadto wykładanie na uczelni jest swego rodzaju misją społeczną. Poprzez swoją pracę osoby te kształcą oraz formują postawy tysięcy młodych ludzi. Częste wypowiedzi w mediach, komentarze do wydarzeń społecznych i politycznych – to tylko niektóre dowody na to, że opinia osób wykształconych cieszy się dużym uznaniem.

Wykwalifikowany robotnik

Ten zawód może być dużym zaskoczeniem w zestawieniu. Jeszcze jakiś czas temu wszyscy zachęcali młodzież do nauki w liceach ogólnokształcących oraz  kontynuowania edukacji na uczelniach wyższych. Nie zawsze był to dobry kierunek, albowiem wielu młodych ludzi narzekało na brak pracy. Po latach, na nowo popularne stały się wyspecjalizowane zawody. Stąd też dużym powodzeniem zaczęli cieszyć się wykwalifikowani robotnicy. Obecnie znalezienie dobrego fachowca, który potrafi wykonać chociażby naprawę hydrauliczną, nie jest wcale takie proste. I właśnie dlatego nasze społeczeństwo zaczęło cenić fachowców.

Jest wiele prestiżowych zawodów. Najczęściej są to profesje, będące zarazem misją społeczną lub wymagające wieloletniej i kosztownej edukacji. Tak jest na przykład z lekarzami, którzy również są wysoko cenieni w kraju. Należy zauważyć, że na liście najbardziej prestiżowych zawodów, raz na jakiś czas dochodzi do zmian.

4 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.