co jeść przed snem

Wieczorne przekąski bardzo mocno wpływają na jakość naszego snu. Wszystko przez to jak oddziaływają na nasz mózg. Sprawdźcie, co jeść przed snem, aby jego wartość była wysoka. 

Podczas wieczornego relaksu po całym dniu pracy i różnych aktywności często zdarza nam się podjadać. Oglądając serial, czytając książkę lub rozmawiając z najbliższymi nieraz zdarzy się sięgnąć po niezdrowe przekąski. A potem mamy problem z zaśnięciem. Mimo zmęczenia przewracamy się z boku na bok rozmyślając nad sensem życia.

Problemy z zaśnięciem mogą wynikać z tego, co jemy przed położeniem się do łóżka. Zerknijcie, jakie produkty zjedzone wieczorem sprawią, że zaśniecie jak dziecko.

Wiśnie

Już niedługo rozpocznie się sezon na wiśnie i będziemy mogli cieszyć się ich świeżym smakiem. Warto o nich pamiętać przed snem.  Naukowcy odkryli, że wiśnie polepszają jakość snu, dzięki badaniom nad sokiem z owocu i jego wpływem na sportowców. Okazało się, że oprócz szybszej regeneracji jakość ich snu była lepsza niż zazwyczaj. W owocach wiśni, ale również jagód i borówek, zawarte są spore ilości melatoniny, czyli hormonu regulującego cykl dobowy. Wspierają leczenie bezsenności i pomagają unikać jet lagu.

Banany

Jedne z bardziej popularnych i lubianych przez Polaków owoców zjedzone przed snem sprawiają, że śpi się nam spokojnie. Wszystko dzięki węglowodanom, które działają usypiająco, magnez i potas zawarte w owocach rozluźniają spięte mięśnie, witamina B6 i tryptofan sprzyjają zrelaksowaniu i zapadaniu w sen.

Biały ryż

Badania wykazały, że wysoka zawartość węglowodanów w ryżu zjedzonym do godziny przed snem poprawia jego jakość. Za ten efekt odpowiada wzmożona produkcja neuroprzekaźnika – serotoniny zwanej przez niektórych hormonem szczęścia.

Hummus 

Jedno z bardziej modnych dań. Wbrew pozorom nie jest tylko obiektem do instagramowych zdjęć, a naprawdę zdrowym i wartościowym posiłkiem. A do tego okazuje się, że główny składnik hummusu – ciecierzyca zawiera tryptofan, kwas foliowy i witaminę B6. Taki koktajl pomaga regulować cykl snu i czuwania, dostrajając zegar biologiczny. To z tryptofanu powstają wspomniane hormony snu i szczęścia, w czym udział bierze witamina B6.

Kiwi

Kiwi bogate jest w witaminę C. Ze względu na zawartą w niej serotoninę, tzw. hormon szczęścia, który wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Serotonina nie tylko ułatwia zasypianie, ale odpowiada m.in. za regulacje rytmu dobowego.

Indyk

Kolejne dobre źródło tryptofanu. Badania wykazały, że osoby spożywające na kolację posiłki bogate w ten aminokwas następnego dnia były mniej senne. Polepszyły się też ich zdolności poznawcze, prawdopodobnie w wyniku dobrze przespanej nocy. Na poprawę jakości snu wpływ ma też białko, którego w mięsie nie brakuje.

Kiszonki

Podczas procesu fermentacji powstaje GABA, naturalny neuroprzekaźnik występujący w naszym układzie nerwowym. Efektem jego działania jest rozluźnienie, uspokojenie i uczucie senności. W badaniach wykazano również jego działanie antystresowe i przeciwlękowe – zapewnia więc wszystko, co potrzebne, żeby dobrze się wyspać.

Szpinak

Szpinak bogaty jest w źródło magnezu, potasu i kwasu foliowego. Można zjeść go w sałatce, sparzyć, albo dodać do głównego dania. Najlepiej jeść go w formie surowej. Dzięki temu będziesz mieć dobry sen i mniej stresu.

Płatki owsiane 

Kojarzone są bardziej ze śniadaniem, ale są dobrym pomysłem również na kolację. Dzięki temu, że zawierają dużo potasu, fosforu, magnezu i kwasu foliowego, a także są bogatym źródłem błonnika, zapewnią spokojny i długi sen.

Smacznego!

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.