próchnica-nowoczesne metody leczenia

Statystyki dotyczące próchnicy w Polsce są przerażające. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, choroba ta dotyczy nawet ponad 90% społeczeństwa. Nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki, ale też rozwój alergii i miażdżycy. O tym jak skutecznie leczyć próchnicę opowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk.

Próchnica to najbardziej powszechna bakteryjna choroba infekcyjna. Współcześnie wywołuje ją przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Na rozwój choroby wpływa także spożywanie dużej ilości cukrów i brak systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce.

Nowoczesne metody leczenia

Wcześnie wykryty stan chorobowy można leczyć nieinwazyjnie, bez konieczności borowania. Można zastosować ozonoterapię – Ozonowanie to metoda bazująca na silnych właściwościach utleniających, jakie posiada ozon. Kontrolowane wykorzystanie gazowego ozonu pozwala zlikwidować bakterie przyczyniające się do powstawania próchnicy. Zabieg trwa jedynie kilkanaście sekund, jest bezbolesny, a jego rezultaty są w pełni satysfakcjonującewyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. Zabieg ten pozwala usunąć aż 99,9 % bakterii wywołujących próchnicę. Do walki z chorobą można również zastosować dodatkowo nanocząstki, które tworzą unikalną powłokę i zabezpieczają leczone zęby przed rozwojem próchnicy wtórnej.

W przypadku zaawansowanej choroby, usuwa się uszkodzone tkanki zęba i stosuje się plombowanie. W dobie nowoczesnych technologii, aktualnie wypełnienia są wykonywane z światłoutwardzalnych materiałów kompozytowych. Pozwalają one na dobór koloru wypełnień identycznych z barwą zębów pacjenta. Należy jednak pamiętać, iż wypełnienia trzeba co klika lat wymienić, gdyż ulegają ścieraniu pod wpływem siły żucia. Ukruszone lub z powstałą szczeliną brzeżną mogą powodować rozwój próchnicy pod plombą. Alternatywą dla wypełnień kompozytowych, mogą być wykonane w laboratorium z trwalszego materiału wkłady (inlay) i nakłady (onlay) ceramiczne.

Próchnica u dzieci

Próchnica jest niestety bardzo często bagatelizowana przez rodziców, wychodzących z założenia, że mleczaków nie trzeba leczyć bo i tak wypadną. Nieleczona próchnica u dzieci może spowodować jednak poważne problemy. Jeden zainfekowany ząb może zainfekować pozostałe, a w przyszłości nawet prowadzić do kłopotów z wyrzynaniem się zębów stałych czy też nieprawidłową wymową. Dodatkowo przedwczesna utrata zębów prowadzi do zaburzenia rozwoju kości a w konsekwencji to zaburzenia toru oddechowego, co ogranicza rozwój psychomotoryczny– przestrzega lek. med. chir. stom. Roman Borczyk.

Jak pokazują wyniki badań zrealizowanych przez Akademię Zdrowego Uśmiechu, ponad 58% z przebadanych 38,5 tysiąca przedszkolaków ma próchnicę. Problem dotyczy średnio 2 zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych.

Aby skutecznie leczyć próchnicę, trzeba szybko reagować na niepokojące oznaki takie jak przebarwienia lub zmiany w strukturze zębów i niezwłocznie udać się na wizytę do stomatologa. Popularne metody zapobiegania powstawaniu zmian próchniczych to: lakowanie, lapisowanie czy fluoryzacja. Oprócz nich istnieje wiele nowoczesnych i bezbolesnych metod leczenia zębów, jak na przykład: komputerowe znieczulenie, ozonowanie, laserowe usuwanie próchnicy, mikroskop chirurgiczny czy leczenie podtlenkiem azotu.

Jak najszybsze zdiagnozowanie próchnicy u dziecka i osoby dorosłej, pozwala na skutecznie podjęcie leczenia, zazwyczaj zachowanie zęba i zapobieganie powikłaniom.

(Źródło: infowire.pl)

4 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.