W jaki sposób pończochy lub rajstopy mogą działać leczniczo? To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy Ci, którzy mają problemy ze zdrowiem nóg i nie tylko. I choć leczenie problemów z niewydolnością żylną za pomocą kompresji jest metodą stosowaną od dawna, to wciąż wielu z nas ostrożnie sięga po produkty uciskowe. Dlaczego? Powód jest prosty, wokół wyrobów kompresyjnych narosło wiele mitów. Które z nich są prawdziwe? Sprawdzamy.
Fakty na temat kompresji
• Uciskają dla zdrowia – ideą leczenia za pomocą rajstop lub pończoch kompresyjnych jest ich stopniowany ucisk. Przeważnie produkty te są najściślejsze w okolicy stawu skokowego i stopniowo luźniejsze ku górze, przez co wspomagany jest przepływ krwi w kierunku serca. Nie zniechęcajmy się do nich, jeśli po wyjęciu z opakowania wydadzą nam się za małe lub zbyt ciasne. Odpowiednio dobrane, będą pasować na nas idealnie. Zbyt luźne nie tylko źle wyglądają, ale i nie przyniosą terapeutycznych efektów, dlatego należy skupić się na właściwym doborze produktów. Najlepiej skorzystać z wiedzy profesjonalnego sklepu medycznego lub apteki, które mają doświadczenie w doborze wyrobów kompresyjnych.
• Przez cały rok – choć może wydawać się, że noszenie bardzo ciasnych i przylegających do ciała rajstop lub pończoch kompresyjnych w upalne dni jest niemal niemożliwe, to jest zupełnie inaczej. Na rynku dostępnych jest wiele produktów uciskowych, które z powodzeniem możemy nosić w sezonie wiosenno-letnim. Doskonałym przykładem są produkty marki Venoflex z linii FAST LIN, FAST AIR, Incognito Absolu czy Secret, które cechują się przewiewnym, odprowadzającym wilgoć materiałem. Produkty zostały zaprojektowane tak, by były jak najbardziej cienkie, przewiewne, a jednocześnie dopasowywały się do naszego stroju. Dzięki czemu nie musimy przerywać leczenia nawet w upalne dni, kiedy nasze nogi potrzebują szczególnej ochrony.
• Lepsze niż tabletki – wiele osób, które nie mają wiedzy lub nie słyszały o skutecznym działaniu kompresji jest przekonane, że w początkowym etapie choroby niewydolności żył, najlepiej jest leczyć się jedynie farmakologicznie. Nic bardziej mylnego – pończochy, rajstopy lub podkolanówki uciskowe są prostym, bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem postępowania w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. W przeciwieństwie do tabletek, które poprawiają mikrokrążenie najmniejszych naczyń krwionośnych, wyroby kompresyjne wpływają na poprawę makrokrążenia.
Mity na temat kompresji
• Nie tylko dla kobiet – nie jest prawdą, że wyroby kompresyjne dedykowane są jedynie paniom. Na rynku istnieją również produkty wyprodukowane z myślą o mężczyznach np. pończochy marki Venoflex, które oprócz właściwości zdrowotnych oferują komfort, prostotę, wygodę użytkowania, łatwość stosowania i „męski wygląd”. Panowie mogą korzystać zarówno z takich, które oferują niski ucisk i są przeznaczone do stosowania profilaktycznego, jak i z tych, w których stopień kompresji jest większy i przeznaczone są do leczenia zaawansowanej choroby żylnej nie zapominając o wyglądzie.
• Niemodne kolory i wzory – czasy produktów kompresyjnych, które wyglądem przypominały babcine, toporne i przechodzone rajstopy odeszły już dawno do lamusa. Dziś na rynku dostępna jest szeroka gama produktów w różnych wzorach i kolorach, które tak naprawdę nie odróżniają się od innych „modnych” rajstop. Zakładając je urozmaicimy nie tylko nasze stylizacje, ale i poprawimy zdrowie naszych nóg.
• Tylko na żylaki – rajstopy czy pończochy kompresyjne nie są zarezerwowane tylko dla osób, które borykają się z widocznymi żylakami. Spokojnie możemy je nosić, kiedy jesteśmy zdrowi. Siedzący tryb życia, chodzenie na szpilkach, stojąca praca sprawiają, że nasz układ krążenie może powiedzieć „stop”. Aby złagodzić efekt opuchniętych czy ciężkich nóg, warto działać profilaktycznie i zakładać wyroby kompresyjne, które z powodzeniem możemy nosić na co dzień.
• Trudno je założyć – wyroby uciskowe niewątpliwie trudniej zakłada się niż zwykłe skarpetki czy rajstopy z uwagi na stopniowany ucisk. Isntnieją jednak odpowiednie techniki zakładania i urządzenia, które mogą wspomóc nas podczas ich zakładania. Wyroby Venoflex posiadają technologie łatwego zakładania. O tym, jak założyć wyrób uciskowy opowie nam sprzedawca w profesjonalnym punkcie sprzedaży.