usg jamy brzusznej warszawa

Refluks to przewlekła choroba, którą polscy lekarze coraz częściej diagnozują. Co więcej, rozpoznają ją nie tylko u seniorów, ale też młodych osób i to bez względu na płeć. Dowiedz się więcej o tej przypadłości – jak ją rozpoznać, jak odpowiednio zdiagnozować, jak skutecznie leczyć? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest refluks?

To choroba górnego odcinka przewodu pokarmowego, która charakteryzuje się zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Objawy choroby refluksowej

Rozpoznanie refluksu nie jest skomplikowane. Wszystko dlatego, że choroba daje bardzo szybko charakterystyczne symptomy. Co więcej, te wiążą się z tak dużym dyskomfortem, że natychmiast wpływają na brak komfortu codziennego funkcjonowania chorego. To dlatego refluks jest zazwyczaj diagnozowany szybko i tak samo szybko podlega kuracji leczniczej.

Refluks w pierwszym etapie może powodować chrypkę, kaszel, czkawkę, mdłości, później pojawiają się regurgitacje, zgaga, niestrawność. W zaawansowanej fazie refluks może przyczyniać się do częstych wymiotów, bólu przełyku i całej górnej części klatki piersiowej, a nawet krwawienie w przełyku. W górnym odcinku przewodu pokarmowego bardzo często pojawiają się owrzodzenia i nadżerki.

Diagnostyka choroby górnego przewodu pokarmowego

Chociaż objawy choroby refluksowej są najczęściej jednoznaczne, to w celu skutecznego leczenia należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Przeważnie diagnostyką tego rodzaju choroby zajmuje się gastrolog, ale w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje do odpowiednich specjalistów.

Na początku rozpoznanie refluksu przebiega poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego. Bardzo łatwo można się na takie zapisać, wpisując w wyszukiwarkę hasło typu „usg jamy brzusznej warszawa”. To badanie pozwoli ocenić funkcjonowanie całego układu pokarmowego. W wielu przypadkach udaje się rozpoznać zupełnie inne schorzenie aniżeli refluks, które daje jednak podobne objawy.

Kolejne badanie, dzięki któremu diagnozuje się refluks, jest gastroskopia bądź badanie pH-metryczne i manometria przełyku. Wszystkie są nieinwazyjne i pozwalają od razu wydać diagnozę.

Leczenie choroby refluksowej

W początkowej fazie rozwoju choroby refluksowej wystarczy zmiana diety na taką, która zmniejsza wydzielanie kwasów żołądkowych. Refluks będzie niwelowany także poprzez całkowite odstawienie napojów gazowanych, produktów wzdymających czy pikantnych. Pacjentowi zaleca się zjadanie mniejszych porcji posiłków, ale za to częściej i dokładne przeżuwanie każdego kęsa. Chory, którego męczą objawy refluksu, powinien unikać pozycji leżącej oraz spać z głową uniesioną o około 30 stopni.

Jeśli zmiana nawyków żywieniowych i codziennego funkcjonowania nie zmniejszy dolegliwości, choremu zalecane są leki, które minimalizują wydzielanie kwasów żołądkowych. W skrajnych przypadkach konieczna okazuje się operacja górnego odcinka przewodu pokarmowego, która polega na uszczelnieniu części łączącej żołądek z przełykiem.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.