pasja u dziecka

Pasje u dzieci to istotna kwestia w wychowywaniu maluchów. Badania potwierdzają, że hobby pomaga w walce ze stresem. Jednak dzieci mają mnóstwo pomysłów, jak więc na nie reagować i jak zaszczepić na u nich pasje? 

Nieocenione wsparcie dorosłych

Część zainteresowań, którymi ulegają maluchy, może się szybko znudzić, to do rodziców należy zadanie, by w odpowiednim czasie oddzielić niewinne fascynacje od prawdziwych i dobrze rokujących pasji. Odkrywanie zainteresowań i talentów naszych pociech powinniśmy rozpocząć od najmłodszych lat, nie zapominając, że nawet najdziwniejsza pasja określa ich wyjątkowość i jest motywacją do dalszego rozwoju. Warto pamiętać, aby to właśnie dziecku pozostawić możliwość wyboru pasji i nie wywierać na nim presji.

Od czego zacząć?

Musimy uważnie obserwować i przede wszystkim słuchać naszych pociech. Dzieci same często mówią, co chciałyby dostać, zobaczyć, gdzie pójść. Spełnijmy ich prośby, pozwólmy próbować i wybierać, w jaki sposób chciałyby spędzić czas wolny czy jaki prezent gwiazdkowy chciałyby znaleźć pod choinką. Być może otrzymana książka, wizyta w zoo czy uczestnictwo w kursie pływania pomoże im odnaleźć własną pasję i zdecyduje o tym, jaką drogą zawodową obierze w przyszłości nasze dziecko.

Narty podarowane w prezencie gwiazdkowym mogą sprawić, że maluch będzie z utęsknieniem czekał na pierwszy śnieg i kolejny obóz sportowy. A atlas dla dzieci kupiony w prezencie urodzinowym może z małego podróżnika uczynić dorosłego, zafascynowanego odkrywaniem nowych państw czy kultur.

Życie z pasją

Pasja nie tylko może pomóc naszym dzieciom w osiągnięciu szczęścia i sukcesu zawodowego, ale jest też receptą na długowieczność. Badania, przeprowadzone przez psychologów społecznych udowadniają, że ludzie posiadający hobby żyją dłużej, lepiej oceniają też jakość swojego życia. Pasja zaszczepiona w dzieciństwie, w dorosłym życiu pomaga w walce ze stresem i wypaleniem zawodowym. Jest odskocznią od codziennych problemów, ułatwia odprężenie i regenerację. Hobby jest też jednym ze sposobów budowaniem poczucia własnej wartości.

(Źródło: infowire.pl)

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.