pasja u dziecka

Pasje u dzieci to istotna kwestia w wychowywaniu maluchów. Badania potwierdzają, że hobby pomaga w walce ze stresem. Jednak dzieci mają mnóstwo pomysłów, jak więc na nie reagować i jak zaszczepić na u nich pasje? 

Nieocenione wsparcie dorosłych

Część zainteresowań, którymi ulegają maluchy, może się szybko znudzić, to do rodziców należy zadanie, by w odpowiednim czasie oddzielić niewinne fascynacje od prawdziwych i dobrze rokujących pasji. Odkrywanie zainteresowań i talentów naszych pociech powinniśmy rozpocząć od najmłodszych lat, nie zapominając, że nawet najdziwniejsza pasja określa ich wyjątkowość i jest motywacją do dalszego rozwoju. Warto pamiętać, aby to właśnie dziecku pozostawić możliwość wyboru pasji i nie wywierać na nim presji.

Od czego zacząć?

Musimy uważnie obserwować i przede wszystkim słuchać naszych pociech. Dzieci same często mówią, co chciałyby dostać, zobaczyć, gdzie pójść. Spełnijmy ich prośby, pozwólmy próbować i wybierać, w jaki sposób chciałyby spędzić czas wolny czy jaki prezent gwiazdkowy chciałyby znaleźć pod choinką. Być może otrzymana książka, wizyta w zoo czy uczestnictwo w kursie pływania pomoże im odnaleźć własną pasję i zdecyduje o tym, jaką drogą zawodową obierze w przyszłości nasze dziecko.

Narty podarowane w prezencie gwiazdkowym mogą sprawić, że maluch będzie z utęsknieniem czekał na pierwszy śnieg i kolejny obóz sportowy. A atlas dla dzieci kupiony w prezencie urodzinowym może z małego podróżnika uczynić dorosłego, zafascynowanego odkrywaniem nowych państw czy kultur.

Życie z pasją

Pasja nie tylko może pomóc naszym dzieciom w osiągnięciu szczęścia i sukcesu zawodowego, ale jest też receptą na długowieczność. Badania, przeprowadzone przez psychologów społecznych udowadniają, że ludzie posiadający hobby żyją dłużej, lepiej oceniają też jakość swojego życia. Pasja zaszczepiona w dzieciństwie, w dorosłym życiu pomaga w walce ze stresem i wypaleniem zawodowym. Jest odskocznią od codziennych problemów, ułatwia odprężenie i regenerację. Hobby jest też jednym ze sposobów budowaniem poczucia własnej wartości.

(Źródło: infowire.pl)

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.