Rozpoczął się sezon na szparagi. To warzywa pełne witamin i wartości odżywczych. A dodatkowo można je przyrządzać na wiele różnych sposobów. Sprawdźcie nasz sposób na szparagi.
Właśnie rozpoczął się sezon na szparagi. Warzywa są bardzo bogate w witaminę C, witaminę K oraz witaminy z grupy B, a dodatkowo w żelazo, potas, magnez, selen oraz fosfor. Są niskokaloryczne w 100 gramach zawierają 18 kcal i są stałymi gośćmi na talerzach osób, które się odchudzają. Jednak nie znaczy to, że po ich zjedzeniu będziemy odczuwać niedosyt – są bardzo pożywne, bo zawierają sporo białka.
Szparagi wspomagają zdrowie
Szparagi są dobrym źródłem steroli, które obniżają ciśnienie oraz poziom cholesterolu. Dzięki swoim właściwościom wzmacniają także pracę serca. Warzywa mają właściwości moczopędne, dlatego są polecane w przebiegu infekcji dróg moczowych. Zawarta w szparagach asparagina wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu.
Szparagi są skarbnicą beta-karotenu, który nie tylko wspomaga funkcjonowanie układu krążenia, lecz także pracę oczu. Witamina A, w którą jest przekształcany beta-karoten, jest składnikiem barwnika wzrokowego występującego w siatkówce oka, pozwalającego widzieć w półmroku.
Jak przyrządzać szparagi?
Aby szparagi smakowały wyśmienicie pierwszą rzeczą jaką trzeba wziąć pod uwagę to wybór odpowiednich produktów. Najlepsze są te, które są jędrne wilgotne i te, których główki i końcówki są zwarte. Warzywa najlepiej smakują gotowane z wody lub na parze. Do wody najlepiej dodać jedną łyżeczkę cukru i jedną łyżeczkę soli. Należy je gotować przez około 5-8 minut od zagotowania się wody.
Pomysł na zupę szparagową
Składniki:
- 2 pęczki białych szparagów
- 1 cebula
- 100 ml śmietanki 30%
- 4 łyżki masła
- 2 ziemniaki
- 1/2 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
- 1,25 litra bulionu jarzynowego lub drobiowego
- drobno zmielony pieprz
Przygotowanie:
- Szparagi opłukać, odłamać twarde i grube końcówki (ok. 3 cm), łodyżki obrać, pokroić na 2 cm kawałki. Twarde końcówki można wykorzystać do ugotowania bulionu jarzynowego, są łykowate i nie nadają się na zmiksowanie w zupie.
- W garnku roztopić 2 łyżki masła i zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Następnie dodać obrane i pokrojone w drobną kosteczkę ziemniaki i mieszając co chwilę smażyć przez ok. 5 minut.
- Dodać szparagi (oprócz główek) oraz 2 łyżki masła i smażyć co chwilę mieszając przez 1 – 2 minuty. Doprawić solą, gałką muszkatołową i wymieszać.
- Wlać gorący bulion i zagotować. Gotować przez ok. 5 minut, następnie dodać główki szparagów i gotować jeszcze 2 minuty. Zmiksować w stojącym blenderze z dodatkiem śmietanki kremówki na idealnie gładki krem (około 1 minuta miksowania), pozostawiając kilka główek szparagów do dekoracji.
- Zupę można dodatkowo przelać przez sito i przetrzeć łyżką zgromadzony na sicie miąższ, w ten sposób pozbędziemy się resztek łykowatych cząstek szparagów. Do zupy dodać pół łyżeczki drobno zmielonego pieprzu i podgrzać przed podaniem na małym ogniu. Podawać z chipsami z bekonu i tartą gałką muszkatołową oraz opcjonalnie z rukwią wodną lub rukolą.
Smacznego!