śmieciomaty - wieluń
foto. youtube.com

Walka o czyste ulice w polskich miastach trwa. Organizowane są liczne akcje uświadamiające, które pokazują nam jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym żyjemy. Jedno z polskich miast wprowadza innowacyjne rozwiązanie – w mieście zainstalowano śmieciomaty, które pozwalają uzyskać zniżki na liczne miejskie atrakcje. 

Samorząd Wielunia postawił na kreatywność w walce o czyste miasto. Postanowiono zamontować w mieście tzw. śmieciomaty. Rozwiązanie ma swoje korzenie na zachodzie. W Niemczech przy supermarketach są ustawione tego typu urządzenia na szklane i plastikowe butelki. Robiąc zakupy za taką butelkę pobierana jest kaucja, którą możemy odzyskać zwracając pojemnik do śmieciomatu.

W Wieluniu śmieciomaty pojawiły się 9 lipca, a mieszkańcy są zachwyceni pomysłem. Za sprawą wbudowanego skanera, śmieciomat sam rozpoznaje rodzaj i materiał odpadu, przez co puszki, butelki, plastikowe opakowania, czy kartony nie lądują w jednym koszu. Cały system powiązany jest też ze specjalną aplikacją – za oddane śmieci mieszkańcy otrzymują punkty, które następnie mogą wymienić np. na zniżki do kina, czy bilety komunikacji miejskiej. Każde z urządzeń będzie pod stałym monitoringiem, by poprawić jakość segregowania śmieci.

Śmieciomaty mogą wyrobić w nas nawyk segregowania śmieci. Teraz będzie się to opłacać. Poza tym na popularność urządzeń może wpłynąć także to, że chcemy być bardziej eko oraz, że kondycja środowiska ma znaczenie dla coraz większej grupy osób. Wyrazem tego jest plogging, który rozprzestrzenia się wśród biegaczy.

Co myślicie o pomyśle władz Wielunia?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.