Lekarze przestrzegają nieustannie przed nadmiernym stosowaniem soli w diecie. Mają rację, albowiem nie wpływa ona najlepiej na zdrowie. Ostatnio coraz popularniejsza staje się sól himalajska, która jest uznawana za najzdrowszą sól na świecie. Jakie posiada ona właściwości i czy naprawdę jest tak zdrowa?

Czym jest sól himalajska?

Wydobywana jest na terytorium Pakistanu. W tym celu nie używa się żadnych maszyn, wydobycie odbywa się ręcznie, przez co uznaje się, że nie jest ona w żaden sposób skażona. Powstała ona w wyniku wyschnięcia oceanu, który niegdyś znajdował się w tym miejscu. Sól himalajska posiada różowy kolor, co odróżnia ją na pierwszy rzut oka od zwykłej soli.

Właściwości soli himalajskiej

Sprzedawcy soli himalajskiej zachwalają, iż posiada ona aż 84 składniki mineralne potrzebne do życia człowieka. Niestety, nie istnieją żadne badania naukowe, które by to twierdzenie potwierdzały lub też je negowały. Dlatego też istnieje bardzo poważny problem z określeniem wpływu soli himalajskiej na zdrowie człowieka. Niektórzy twierdzą, że spożywanie jej w nadmiarze może być szkodliwe ze względu na zawartość sodu. Pierwiastek ten przyczynia się do powstania chorób serca, niewydolności nerek, a nawet udaru mózgu.

Inne zastosowania

 Sól himalajska może być wykorzystywana nie tylko w celu spożywczym. Otóż można przygotować kąpiel i dodać nieco soli, zastosować ją jako składnik inhalacji, koić nią rany powstałe w wyniku ukąszenia owadów, wykonywać płukanie gardła w przypadku infekcji. Jak widać, zastosowanie soli himalajskiej jest dość szerokie.

Gdzie można kupić sól himalajską?

Sól himalajska jest coraz popularniejsza, stąd też można ją kupić w wielu sklepach, nie tylko tych, w których oferowana jest wyłącznie zdrowa żywność. Możemy ją nabyć również online. Wiele sklepów internetowych ma ją w swojej ofercie, co znacznie upraszcza dokonanie zakupu. Pamiętajmy jednak o cenie – nie należy ona do najniższych, zwłaszcza jeśli porówna się je do zwykłej soli.

Sól himalajska nie jest cudownym panaceum na wszelkie dolegliwości. Jednakże może się zdarzyć, że niektórym osobom będzie ona w jakiś sposób pomagać. Niemniej jednak dobrze jest skonsultować jej spożywanie z lekarzem. On na pewno będzie wiedział,  czy spożywanie soli przy naszym stanie zdrowia jest korzystne.

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.