Sony World Photography Awards
foto. Alys Tomlinson

11 edycja Sony World Photography Awards  dobiegła końca. Najlepszym fotografem roku została określona Brytyjka Alys Tomlinson. Wśród nagrodzonych znalazł się także Polak Tomasz Padło. Ale to niejedyny polski akcent w konkursie.  

Sony World Photography Awards to prestiżowy konkurs fotograficzny. W tym roku do jury spłynęło około 320 tysięcy prac z 200 krajów. Nagrodą główną w konkursie było 25 tysięcy dolarów oraz sprzęt fotograficzny Sony. Zwycięzców poznaliśmy na oficjalnej gali w Londynie.

Tytuł fotografa roku zdobyła Brytyjka Alys Tomlinson, doceniono jej cykl fotografii ukazujący pielgrzymów i święte miejsca. Część zdjęć wykonała w polskiej miejscowości – w Grabarce. Większość zdjęć wchodzących w tę galerię to fotografie zrobione we Francji.  Cykl utrzymany jest w całości w czarno-białej tonacji. /autorka tych zdjęć zdobyła także nagrodę w kategorii odkrycie roku. W tym konkursie wyróżnienia się także fotografa roku w konkursie otwartym, w tym roku doceniono Bułgara Veselina Atanasova. Jego zdjęcie wybrano z 10 fotografii, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach. Praca powstała w Parku Narodowym Bałkanów Środkowych, a jej autor otrzymał nagrodę w wysokości 5 tysięcy dolarów.

Nagrody przyznawane są kilku kategoriach m.in: współczesność tutaj zwyciężył Szwed Fredrik Lerneryd, kreatywność jury przyznało nagrodzie pochodzącemu z Francji Florianowi Ruizowi oraz sport tutaj zwyciężył Balzas Gardi z Węgier.

Polski fotograf Tomasz Padło zajął trzecie miejsce w kategorii krajobraz. Doceniony został jego projekt „Witajcie w Kazachstanie”. Zdjęcia ukazują płachty z dawnej stolicy kraju. W ramach promocji wizerunku Kazachstanu przedstawiają one wyidealizowane obrazy natury, odległe od krajobrazów często kojarzonych z Kazachstanem: pustynią powstałą po osuszeniu Jeziora Aralskiego, terenu, gdzie znajdował się nuklearny poligon Związku Sowieckiego. Poczucie dysonansu wzmacnia fakt, że Ałmaty to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Zwycięzcą w tej kategorii został Włoch Luca Locatelli, a drugie miejsce zajął Rohan Reilly.

Pełną listę zwycięzców znajdziecie tutaj. 

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.