spadające gwiazdy

Spadające gwiazdy to bardzo ciekawe zjawisko. My wierzymy, że spadające gwiazda i życzenie to duet doskonały. Przygotujcie swoją listę życzeń, bo już dziś będzie można oglądać rój meteorytów. 

Leonidy to drobiny materii wyrzucane z komety 55P/Tempel-Tuttle, która krąży wokół Słońca, a więc przelatuje także w pobliżu Ziemi. Następnym razem zbliży się ona do naszej planety za 14 lat. Gdy kometa zbliża się do nas, Leonidy nasilają swoją aktywność. Rój meteorów pozostanie „aktywny” do 23 listopada, a jego maksimum przypadnie 16 i 17 listopada. W tym roku najlepiej widoczne będą w piątek w drugiej części nocy.

Leonidy są rekordzistami pod względem prędkości, z jaką wpadają w atmosferę ziemską. Pędzą z prędkością ok. 72 km na godzinę i wpadają w atmosferę niemal „czołowo”. To właśnie prędkość sprawia, że niewielkie drobiny materii (największe mają średnicę 10 mm) są dość dobrze widoczne, gdy Ziemia przecina pas fragmentów z warkocza komety.

Wszystkie meteory (świecące ślady) powstają po wejściu w atmosferę Ziemi meteoroidów – cząstek materii powstających z rozpadu komet. W wyniku dużej prędkości ruchu powietrze w pobliżu meteoroidu rozgrzewa się. Po osiągnięciu temperatury około 2000 °C, cząsteczki odrywające się z powierzchni meteroidu tworzą widoczny „ogon”.

Rój ma już za sobą czasy świetności. Według astronomów ostatni deszcz leonidów z prawdziwego zdarzenia można było obserwować na przełomie XX i XXI wieku. W latach 1998-2002 było to nawet do 3 tysięcy obiektów w ciągu godziny. Rekordowy deszcz Leonidów zaobserwowano w 1966 roku, kiedy na niebie widocznych było nawet 140 tysięcy rozbłysków.

(Źródło: polsatnews.pl)

 

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.