sposoby na koncentrację

Słoneczne i ciepłe dnie zmieniają się w szare i ponure, przez co możemy czuć się mniej wydajni. Cały czas pamiętamy wakacyjne lenistwo i dlatego trudno nam wrócić do normalnego trybu. Jesień to czas kiedy możemy zaobserwować spadek koncentracji. Ten problem dotyczy także dzieci. Pierwsze tygodnie po powrocie do szkoły mogą wiązać się z nieumiejętnością skupienia się. Jak sobie z tym poradzić? Jakie są sposoby na poprawienie koncentracji?  

Przede wszystkim jedz regularnie

Wielu z nas zdarza się lekceważyć tę zasadę, a jest to jeden z najważniejszych punktów codziennego dbania o zdrowie – regularność. Dzięki temu pobudzamy metabolizm, dostarczamy naszemu organizmowi wartości odżywczych o stałych porach, a uczucie głodu nie rozprasza nas i nie odciąga od ważnych zadań – mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości i specjalista żywieniowy. Najlepiej postawić na 4-5 małych posiłków dziennie spożywanych średnio co 3-4 godziny. Dzięki temu zapobiegniemy spadkom glukozy we krwi – dodaje.

Wymień kawę na zieloną herbatę

Zielona herbata wspomaga koncentrację i gdy masz ochotę na coś ciepłego zdecydowanie lepiej sięgnąć po ten zielony napar. Wspomaga metabolizm, zapobiega chorobom oczu i obniża poziom złego cholesterolu. 

 Pij wodę

Zdarza Ci się przez cały dzień nie wypić nawet szklanki wody? Błąd! Woda jest kluczowa dla funkcjonowania całego organizmu, korzystnie wpływa na koncentrację i procesy uczenia się, poprawia metabolizm – mówi Gaca.

Rób przerwy

Zbyt długie koncentrowanie się na jakiejś czynności sprawia, że nasz mózg się męczy i jego praca spowalnia. Dobrym sposobem, aby sobie z tym poradzić jest robienie krótkich przerw, które przywracają odpowiednią koncentrację.

 Pamiętaj o witaminach i minerałach

Szczególnie witaminy z grupy B korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację. Znajdziesz je m.in. w rybach, drobiu, jajach, warzywach zielonych i kiełkach. W przypadku poprawy pamięci doskonale sprawdzają się produkty bogate w witaminę B6, z których powstaje serotonina – mówi Konrad Gaca. Witaminę B6 znajdziesz m.in. w kaszy gryczanej, czerwonej papryce, szpinaku, kapuście, produktach zbożowych, awokado i w orzechach. Należy również pamiętać o minerałach: magnezie, żelazie i cynku.

Jedz nienasycone kwasy tłuszczowe

Znajdziesz je w orzechach i rybach morskich, np. w łososiu. Kwasy omega-3 są niezwykle ważne dla zdrowia i wydajności organizmu – przekonuje ekspert żywieniowy, Konrad Gaca. Zapobiegają schorzeniom układu nerwowego, poprawiają krążenie i wspomagają pracę mózgu – dodaje.

Bądź aktywny

Aktywność fizyczna dotleni mózg, pozwoli oderwać się od obowiązków i skupić na rozruszaniu ciała. Jest niezbędna i kluczowa dla każdego organizmu! Znajdź czas 2-4 razy w tygodniu na trening dostosowany do Twoich możliwości. Żeby osiągnąć najlepszy możliwy efekt ćwiczeń, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Ruch to podstawa – zwłaszcza, gdy na co dzień wykonujesz pracę biurową.

 Zadbaj o odpoczynek

Bardzo ważna jest także odpowiednia ilość snu i czas na odpoczynek. W zależności od wieku powinniśmy spać średnio od 6 do 10 godzin dziennie. Brak snu wyniszcza mózg, utrudnia koncentrację i powoduje problemy z pamięcią – mówi Gaca. Dlatego to takie ważne, żeby dać sobie czas na odpoczynek i regenerację mózgu. Bez odpoczynku nie ma efektywności – zarówno w szkole, jak i w pracy – przekonuje ekspert.

A jakie są Wasze sposoby na polepszenie koncentracji?

(Źródło: infowire.pl)

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.