stan podgorączkowy

Stan podgorączkowy i gorączka to jasny sygnał od organizmu, że podjął walkę. To dobrze, ale mimo wszystko potrafi to uprzykrzyć życie. Sprawdź, jak zbić gorączkę i czy stan podgorączkowy trzeba leczyć. 

Czy stan podgorączkowy się leczy? 

Stan podgorączkowy czyli takie niby nic, a jednak coś. Występuje, gdy temperatura ciała mieści się w przedziale od 37,1°C do 37,9°C. Jest oznaką mobilizacji organizmu do walki z chorobą.

Najczęściej występuje przy katarze, zapaleniu krtani, anginie i nadczynności tarczycy. W pierwszych trzech przypadkach podwyższona temperatura ciała występuje do kilku dni. Przy kłopotach z tarczycą występuje on cały czas.

Stan podgorączkowy nie wymaga leczenia – ważne jest natomiast monitorowanie temperatury. Można jednak radzić sobie z nim domowymi sposobami, np. stosując kompres z mokrego ręcznika na czole bądź biorąc kąpiel w wodzie, która ma niższą temperaturę niż nasze ciało. Reagować należy, gdy temperatura przekracza 38 °C.

A co robić, gdy pojawi się gorączka? 

Po pierwsze trzeba pić dużo płynów – gorączka powoduje pocenie się. A ono z kolei wywołuje odwodnienie. Aby temu zapobiec należy pić, jak najwięcej wody. Jednym z domowych sposobów na nawodnienie i obniżenie gorączki jest picie herbaty z cytryną i miodem. Innym napar z herbatki lipowej.

Chłodne okłady i kąpiele w wodzie i niższej temperaturze niż temperatura ciała pomagają przy stanie podgorączkowym. Ale także dobrze sprawdzają się, gdy na termometrze jest ponad 38 °C. Najlepiej przykładać np. zmoczony zimną wodą ręcznik na kark, czoło, pachwiny. Wtedy ten sposób działa najbardziej efektywnie.

Plasterki cebuli lub pokrojony ziemniak przyłożone na czoło albo stopy obniżają zbyt wysoką temperaturę. Surowego ziemniaka najlepiej pokroić w plastry, przyłożyć do pięt, obandażować i założyć skarpetki. To powinno pomóc w walce o lepsze samopoczucie.

Jeżeli domowe sposoby zawiodą należy sięgnąć po leki farmakologiczne. Osobom z dużą gorączką najlepiej podawać, tabletki zawierające ibuprofen lub paracetamol – należy pamiętać, aby stosować je zawsze zgodnie z informacją na ulotce.

 

 

 

 

 

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.