świątynia lodowa
foto. screen Youtube

Zwykłe 190 ton zamieniono w dzieło sztuki. Świątynia lodowa została otwarta ponownie w słowackich Wysokich Tatrach. Sprawdźcie, jak można się tam dostać. 

Tatrzańska świątynia lodowa wznoszona jest co roku na sezon zimowy już od pięciu lat. W tym roku motywem przewodnim projektu jest „Hołd rodzinie”.

Autorem oraz głównym architektem tegorocznego projektu jest Słowak Adam Bakoš, który wraz ze swoimi kolegami zrealizował największy i najzimniejszy projekt swojego życia. Budowa lodowej bazyliki trwała 2 tygodnie, a jej wykonawcami są rzeźbiarze ze Słowacji, Czech oraz Hiszpanii. Do wzniesienia budowli rzeźbiarze użyli aż 1440 brył lodu o łącznej wadze 190 ton.

W lodowej budowli zainstalowano witraże autorstwa słowacko-greckiego artysty Achilleasa Sdoukosa. Opracował on osiem rozet, z których cztery przedstawiają motywy sakralne i symbole Tatr, a pozostałe cztery prezentują pory roku.

Całą budowlę chroni przed kaprysami pogody specjalna kopuła o średnicy 25 m., w której dzięki schładzaniu powietrza utrzymuje się stabilna ujemna temperatura.

W zimowym sezonie w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, a nawet śluby. Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Będzie otwarta do marca przyszłego roku w godz. 9.00 – 16.30.

Aby dotrzeć do lodowej budowli najlepiej skorzystać z kolejki naziemnej ze Starego Smokowca lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km.

(Źródło: PAP)

 

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.