choinka

Plac Św. Piotra w Watykanie to jedno w piękniejszych i ważniejszych miejsc dla chrześcijan. Zbliża się okres bożonarodzeniowy i rozpoczyna się dekorowanie i stwarzanie świątecznej atmosfery. Choinka, która stanie na Placu jest darem z Polski. 

Pierwsze od 20 lat drewko z Polski ozdobi Plac Świętego Piotra na święta Bożego Narodzenia. Polska choinka stanie na placu Świętego Piotra po raz drugi. W 1997 roku był to świerk z okolic Zakopanego jako dar dziękczynny górali za VI pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski oraz jego wizytę na Podhalu. Zwyczaj ustawiania choinki i szopki przed bazyliką watykańską polski papież wprowadził w 1982 roku. Do Watykanu przywieziono w nocy ze środy na czwartek choinkę z Polski, z okolic Gołdapi.

Świerk z Puszczy Rominckiej w nadleśnictwie Gołdap, wieziony na specjalnej platformie, wyruszył w drogę do Rzymu 11 listopada. Ze względu na imponujące rozmiary drzewko było transportowane przez Europe głównie nocami. Choinka ma 25 metrów wysokości, a średnica jej korony wynosi 9 metrów. Liczy około 50 lat i waży 1,5 tony.

To dar dziękczynny Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka – ogłosił biskup ełcki Jerzy Mazur. Jak tłumaczy jest to dar wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce. Na mocy bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” z 1992 roku powołanych zostało 13 nowych diecezji, w tym ełcka, a 8 podniesiono do rangi archidiecezji. Poza tym dar podkreśla inne ważne jubileusze: 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień fatimskich.

Darczyńcami są arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych. Wszyscy podkreślają, że drzewo jest nadzwyczaj piękne. 7 grudnia papież Franciszek przyjmie w południe na audiencji ofiarodawców choinki z Mazur. O zmierzchu tego dnia na placu Świętego Piotra odbędzie się ceremonia zapalenia świateł na drzewku. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Konferencji Episkopatu Polski i delegacje z metropolii warmińskiej i metropolii białostockiej.

(Źródło: PAP)

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.