choinka

Plac Św. Piotra w Watykanie to jedno w piękniejszych i ważniejszych miejsc dla chrześcijan. Zbliża się okres bożonarodzeniowy i rozpoczyna się dekorowanie i stwarzanie świątecznej atmosfery. Choinka, która stanie na Placu jest darem z Polski. 

Pierwsze od 20 lat drewko z Polski ozdobi Plac Świętego Piotra na święta Bożego Narodzenia. Polska choinka stanie na placu Świętego Piotra po raz drugi. W 1997 roku był to świerk z okolic Zakopanego jako dar dziękczynny górali za VI pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski oraz jego wizytę na Podhalu. Zwyczaj ustawiania choinki i szopki przed bazyliką watykańską polski papież wprowadził w 1982 roku. Do Watykanu przywieziono w nocy ze środy na czwartek choinkę z Polski, z okolic Gołdapi.

Świerk z Puszczy Rominckiej w nadleśnictwie Gołdap, wieziony na specjalnej platformie, wyruszył w drogę do Rzymu 11 listopada. Ze względu na imponujące rozmiary drzewko było transportowane przez Europe głównie nocami. Choinka ma 25 metrów wysokości, a średnica jej korony wynosi 9 metrów. Liczy około 50 lat i waży 1,5 tony.

To dar dziękczynny Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka – ogłosił biskup ełcki Jerzy Mazur. Jak tłumaczy jest to dar wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce. Na mocy bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” z 1992 roku powołanych zostało 13 nowych diecezji, w tym ełcka, a 8 podniesiono do rangi archidiecezji. Poza tym dar podkreśla inne ważne jubileusze: 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień fatimskich.

Darczyńcami są arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych. Wszyscy podkreślają, że drzewo jest nadzwyczaj piękne. 7 grudnia papież Franciszek przyjmie w południe na audiencji ofiarodawców choinki z Mazur. O zmierzchu tego dnia na placu Świętego Piotra odbędzie się ceremonia zapalenia świateł na drzewku. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Konferencji Episkopatu Polski i delegacje z metropolii warmińskiej i metropolii białostockiej.

(Źródło: PAP)

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.