tłusty czwartek

To już dziś tłusty czwartek, czyli ten dzień w roku, w którym możemy się objadać do woli. Wiemy jak wygląda ten dzień u nas – pączki i faworki królują. A jak i czy w ogóle świętują ten dzień za granicą? Sprawdźcie!

Tłusty czwartek w Polsce ma długą tradycję. Od około XVI wieku pojawił się zwyczaj jedzenia słodkich pączków. I tak już od wieków się nimi zajadamy i zachwycamy, jednak w innych krajach przed Wielkim Postem obchodzi się też dzień obżarstwa.

Niemcy – Schmotziger Donnerstag

W Niemczech także zajadają się pączkami. Jednak święto jest bardziej huczne niż w naszym kraju. Związane jest z różnymi paradami i defiladami. Oprócz tego w tym dniu mężczyźni w krawatach powinni na siebie uważać. Kobiety obcinają im krawaty na znak przejęcia władzy.

Wielka Brytania – Pancake Tuesday 

W części europejskich krajów tłusty czwartek obchodzony jest we wtorek. Dzień przed Środą Popielcową je się dużo, dużo słodkości i tłustych potraw. W Anglii tradycją jest naleśnikowy wtorek. Można je jeść na słodko oraz w wersji wytrawnej. Oprócz rodzinnego smażenia naleśników z Pancake Tuesday wiąże się jeszcze inna tradycja, pozwalająca spalić trochę zjedzonych kalorii. Pancake Race, czyli naleśnikowy wyścig zapoczątkowany w XV wieku, od tradycyjnych wyścigów różni się tym, że zawodnicy biegną jednocześnie… podrzucając na patelni naleśnika.

Francja – Mardi Gras

To święto jest bardzo zbliżone do tłustego czwartku tyle że odbywa się we wtorek. Francuzi tego dnia zajadają się faworkami, goframi oraz pączkami. Jednak oprócz tego w Mardi Gras mają miejsce parady i festiwale, a ludzie wychodzą na ulice w karnawałowych przebraniach.

Norwegia – Fastelavnssøndag 

Skandynawski tłusty czwartek również nie wypada w czwartek, lecz w niedzielę. To ostatnia niedziela przed Wielkim Postem, kiedy Norwegowie zajadają się pączkami, oponkami oraz słodkimi bułeczkami. To święto obchodzone w szczególności przez dzieci, które przychodzą do szkół i przedszkoli w przebraniach.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.