tłusty czwartek

To już dziś tłusty czwartek, czyli ten dzień w roku, w którym możemy się objadać do woli. Wiemy jak wygląda ten dzień u nas – pączki i faworki królują. A jak i czy w ogóle świętują ten dzień za granicą? Sprawdźcie!

Tłusty czwartek w Polsce ma długą tradycję. Od około XVI wieku pojawił się zwyczaj jedzenia słodkich pączków. I tak już od wieków się nimi zajadamy i zachwycamy, jednak w innych krajach przed Wielkim Postem obchodzi się też dzień obżarstwa.

Niemcy – Schmotziger Donnerstag

W Niemczech także zajadają się pączkami. Jednak święto jest bardziej huczne niż w naszym kraju. Związane jest z różnymi paradami i defiladami. Oprócz tego w tym dniu mężczyźni w krawatach powinni na siebie uważać. Kobiety obcinają im krawaty na znak przejęcia władzy.

Wielka Brytania – Pancake Tuesday 

W części europejskich krajów tłusty czwartek obchodzony jest we wtorek. Dzień przed Środą Popielcową je się dużo, dużo słodkości i tłustych potraw. W Anglii tradycją jest naleśnikowy wtorek. Można je jeść na słodko oraz w wersji wytrawnej. Oprócz rodzinnego smażenia naleśników z Pancake Tuesday wiąże się jeszcze inna tradycja, pozwalająca spalić trochę zjedzonych kalorii. Pancake Race, czyli naleśnikowy wyścig zapoczątkowany w XV wieku, od tradycyjnych wyścigów różni się tym, że zawodnicy biegną jednocześnie… podrzucając na patelni naleśnika.

Francja – Mardi Gras

To święto jest bardzo zbliżone do tłustego czwartku tyle że odbywa się we wtorek. Francuzi tego dnia zajadają się faworkami, goframi oraz pączkami. Jednak oprócz tego w Mardi Gras mają miejsce parady i festiwale, a ludzie wychodzą na ulice w karnawałowych przebraniach.

Norwegia – Fastelavnssøndag 

Skandynawski tłusty czwartek również nie wypada w czwartek, lecz w niedzielę. To ostatnia niedziela przed Wielkim Postem, kiedy Norwegowie zajadają się pączkami, oponkami oraz słodkimi bułeczkami. To święto obchodzone w szczególności przez dzieci, które przychodzą do szkół i przedszkoli w przebraniach.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.