Lista światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO to jedno z najważniejszych zestawień na świecie. Ostatnio obradował komitet tej organizacji, który wpisał na listę aż 19 nowych miejsc. Sprawdźcie.  

Na światowej liście UNESCO znajdują się obecnie 1092 miejsca, w tym 15 z Polski. Komitet organizacji obradował niedawno w Bahrajnie. Komisja przy wyborze miejsc kieruje się znaczeniem kulturowym, historycznym lub naukowym. Po wpisaniu na listę miejsca są chronione na mocy traktatów międzynarodowych. Do najbardziej znanych miejsc na liście UNESCO należą indyjski Taj Mahal i Machu Picchu z Peru. Na liście znajdują się także polskie obiekty i miejsca m.in. – Zamek w Malborku, Stare miasto w Toruniu, Kościół Pokoju w Jaworze, Wieliczka, Stare Miasto w Zamościu.

Podczas ostatnich obrad zdecydowano się dopisać kolejne miejsca. Zobaczcie 19 nowych miejsc na liście UNESCO.

Al-Ahsa Oasis, Arabia Saudyjska

Jest największą oazą na świecie,znajduje się tam aż 2,5 miliona palm daktylowych. Jest to także krajobraz geokulturowy, który pokazuje, jak człowiek może zintegrować się z przyrodą.

Al-Ahsa Oasis
foto. http://whc.unesco.org
Aasivissuit – Nipisat, Dania

Jest to eskimoski teren myśliwski między lodem a morzem. Cechą charakterystyczną tego terenu są zimowe domy oraz dowody na polowanie.

Aasivissuit – Nipisat
foto. whc.unesco.org
Starożytne miasto Qalhat, Oman

Miejsce, które znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sułtanatu Omanu. Miasto rozwinęło się jako główny port na wschodnim wybrzeżu Arabii między XI a XV wiekiem ne, za panowania książąt Hormuzów. Dziś ma wyjątkowe świadectwo archeologiczne dla powiązań handlowych między wschodnim wybrzeżem Arabii, Afryki Wschodniej, Indii, Chin i Azji Południowo-Wschodniej.

foto. whc.unesco.org
Archeologiczny system fortyfikacji w Hedeby i Danevirke, Niemcy

Ze względu na bogaty i dobrze zachowany materiał archeologiczny, stał się kluczowym miejscem do interpretacji gospodarczych, społecznych i historycznych wydarzeń w Europie w epoce Wikingów.

foto. whc.unesco.org
Ruiny miasta Medina Azahara, Hiszpania

Kompletny zespół urbanistyczny obejmuje infrastrukturę, taką jak drogi, mosty, systemy wodne, budynki, elementy dekoracyjne i przedmioty codziennego użytku. Zapewnia dogłębną wiedzę o zaginionej zachodniej muzułmańskiej cywilizacji Al-Andalus, u szczytu swej świetności.

foto. whc.unesco.org
Göbekli Tepe, Turcja

To miejsce znajduje się w górach Germuş w południowo-wschodniej Anatolii, znajdują się tam monumentalne okrągłe i prostokątne struktury megalityczne, interpretowane jako ogrodzenia, które zostały wzniesione przez myśliwych-zbieraczy w epoce neolitu pre-garncarskiego.

foto. whc.unesco.org
Ukryte miejsca chrześcijańskie w regionie Nagasaki, Japonia

Położone w północno-zachodniej części wyspy Kiusiu 12 elementów składowych składa się z dziesięciu wiosek, zamku Hara i katedry, zbudowanych między XVI  a XIX wiekiem. Razem odzwierciedlają one najwcześniejszą działalność chrześcijańskich misjonarzy i osadników w Japonii.

foto.whc.unesco.org
Ivrea, Włochy

Przemysłowe miasto Ivrea znajduje się w regionie Piemont i powstało jako pole testowe dla Olivetti, producenta maszyn do pisania, kalkulatorów mechanicznych i komputerów biurowych. Składa się z dużej fabryki i budynków zaprojektowanych do obsługi administracji i służb społecznych, a także budynków mieszkalnych.

foto. whc.unesco.org
Katedra w Naumburgu, Niemcy
Jej budowę rozpoczęto w 1028 r., Jest doskonałym świadectwem średniowiecznej sztuki i architektury. Jego romańska budowla, otoczona dwoma gotyckimi chórami, pokazuje stylistyczne przejście od późnego romańskiego do wczesnego gotyku. 
Buddyjski monaster Sansa, Korea

Sansa to buddyjskie klasztory górskie położone w południowych prowincjach Półwyspu Koreańskiego. Układ przestrzenny siedmiu świątyń, które składają się na witrynę, powstały między VII, a IX wiekiem przedstawiają cechy charakterystyczne dla Korei.

foto. whc.unesco.org
Krajobraz Sassanid w regionie Fars, Iran

Krajobraz archeologiczny odzwierciedla optymalne wykorzystanie naturalnej topografii i świadczy o wpływie Achemenidów oraz tradycje kulturowe Partów i sztuki rzymskiej, które miały znaczący wpływ na architekturę i style artystyczne epoki islamskiej.

foto. whc.unesco.org
Ruiny Thimlich Ohinga, Kenia

Osada z kamiennymi murami, położona na północny zachód od miasta Migori, w regionie Jeziora Wiktorii, została prawdopodobnie zbudowana w XVI wieku. Wydaje się, że Ohinga (tj. Osada) służyła jako fort dla społeczności i zwierząt gospodarskich, ale także zdefiniowane podmioty społeczne i związki powiązane z rodowodem.

foto. whc.unesco.org
Budynki w stylu wiktoriańskim i art deco w Mumbaju, Indie

Stając się globalnym centrum handlowym, miasto Mumbai zrealizowało ambitny projekt urbanistyczny w drugiej połowie XIX wieku. Doprowadziło to do budowy zespołów budynków publicznych graniczących z otwartą przestrzenią Owalnego Majdanu, najpierw w stylu neogotyckim wiktoriańskim, a następnie, na początku XX wieku, w stylu Art Deco.

foto. whc.unesco.org
Góry Barberton Makhonjwa, Południowa Afryka

Obszar położony w północno-wschodniej Afryce Południowej stanowi 40% pasma Barberton Greenstone, jednego z najstarszych na świecie obiektów geologicznych. Góry Barberton Makhonjwa stanowią najlepiej zachowaną sekwencję skał wulkanicznych i osadowych.

foto. whc.unesco.org
Grupa wulkanicznych szczytów Chaine des Puys, Francja

Jest to symboliczny segment szczeliny zachodnioeuropejskiej, powstały w wyniku formowania się Alp. Cechy geologiczne nieruchomości pokazują, jak skorupa kontynentalna pęka, a następnie zapada się, pozwalając na wznoszenie się głębokiej magmy i powodując wzrost na powierzchni.

foto. whc.unesco.org
Fanjingshan, Chiny

Położone w obrębie łańcucha górskiego Wuling w prowincji Guizhou (południowo-zachodnie Chiny), Fanjingshan znajduje się na wysokości od 500 do 2570 m npm, sprzyjając zróżnicowanym rodzajom roślinności i płaskorzeźbom.

foto. whc.unesco.org
Park narodowy Chiribiquete, Kolumbia

Znajdują się w nim imponujące formacje skalne – pasmo pojedynczych góry stołowych. Żyją tam endemiczne kolibry szmaragdowe (Chlorostilbon olivaresi), jaguary i pumy. Na jego terenie znajduje się około 75 tys. petroglifów przedstawiających ludzi i zwierzęta.

foto. whc.unesco.org

Pimachiowin Aki, Kanada

Pimachiowin Aki („Ziemia, która daje życie”) to leśny krajobraz przecinający rzeki i usiany jeziorami, mokradłami i lasem borealnym. Stanowi on część rodowego domu Anishinaabeg, rdzennej ludności żyjącej z rybołówstwa, łowiectwa i zbieractwa.

foto. whc.unesco.org
Rezerwat Tehuacán-Cuicatlán Valley, Meksyk

W dolinie znajdują się najgęstsze lasy kolumnowych kaktusów na świecie, tworząc unikalny krajobraz, który obejmuje także agawy, jukę i dęby. Archeologiczne pozostałości demonstrują rozwój technologiczny i wczesne udomowienie upraw. Dolina prezentuje wyjątkowy system gospodarki wodnej kanałami, studniami, akweduktami i tamami, najstarszymi na kontynencie, co pozwoliło na powstanie osad rolniczych.

foto. whc.unesco.org

Które z nowowpisanych na listę UNESCO miejsc chcielibyście zobaczyć?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.