liście kalafiora

Liście kalafiora najczęściej lądują w koszu na śmieci. A szkoda, ponieważ w kuchni można je wykorzystać na wiele sposobów. Sprawdźcie. 

Doceniliśmy kalafiora jako warzywo. Odnaleźliśmy kilka ciekawych sposobów na jego spożytkowanie w kuchni. Jednak zazwyczaj gotujemy tylko różyczki warzywa, a liście kalafiora wyrzucamy do kosza. To błąd, w tym na pozór zbędnym elemencie możemy odnaleźć wiele właściwości odżywczych, a przede wszystkim sporo błonnika, który usprawnia pracę jelit i chroni nas przed zaparciami. Sprawdźcie, w jaki sposób można je wykorzystać w kuchni.

Liście kalafiora mogą posłużyć jako podstawa zupy-krem. Wystarczy dodać ulubione warzywa i przyprawy. Można dorzucić śmietany. Jeżeli całość zmiksujemy lub użyjemy blendera, otrzymamy pyszną i zdrową bombę witaminową w formie zupy krem.

Można wykorzystać je także do przyrządzenia zdrowego dodatku do obiadu. Świetnie smakują podsmażone na maśle. Wystarczy je ugotować, osuszyć, posiekać i wrzucić na patelnię.

Jeżeli lubicie chipsy, ale unikacie, ponieważ nie są zdrową przekąską to możecie wykonać samodzielnie chipsy, które będą zdrowe i smaczne. Liście kalafiora należy skropić olejem, dodać ulubione przyprawy i wstawić do piekarnika nagrzanego na ok. 200 stopni. Liście należy piec przez ok 10 minut. Po takim czasie osiągną odpowiedni stopień chrupkości.

W związku z tym, że sezon grillowy rozwinął się ciekawym pomysłem wydaje się zgrillowanie liści. To interesująca alternatywa dla kiełbas i mięs, które najczęściej goszczą na ruszcie. Aby danie było smaczne warto umieścić liście w sosie sojowym. I tak przygotowane warzywo położyć na rozgrzanym ruszcie grilla.

Liście kalafiora można wykorzystać także zamiast kapusty, do zawijania gołąbków. W ten sposób to tradycyjne danie uzyska nieco inny smak i odświeży dobrze znaną nam potrawę.

A czy Wy używacie w Waszych kuchniach liścia kalafiora? 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.