zmiany dla turystów

Już niedługo, na wakacje będziemy jeździć bez stresu i wyposażeni w całą potrzebną wiedzę na temat podróży. Od 1 lipca wszystkie biura podróży w swoich umowach będą musiały jasno i szczegółowo opisywać, co zapewniają w ramach wyjazdu.

Od 1 lipca zaczną obowiązywać przepisy ustawy „o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych”, które wdrążają unijne prawo. Nowe zmiany spowodowane są głównie dość dynamicznym rozwojem rynku turystycznego. Co wniesie nowa ustawa?

Najważniejsze zmiany

Turyści, którzy wyjadą na wczasy z biurem podróży, będą mogli dokończyć swój pobyt nawet jeśli biuro zbankrutuje. Do tej pory, gdy biuro stawało się niewypłacalne, turyści mieli zapewniony powrót do kraju, ale bez możliwości dokończenia wypoczynku.

Nowa zasada zobowiązuje też organizatorów lub agentów turystycznych, aby przed zawarciem umowy z klientem, przekazali pełne informacje m.in. o miejscu pobytu, trasie, czasie trwania, środkach transportu oraz przede wszystkim całkowitym koszcie podróży.

Nowością będzie także to, że to organizator wyjazdu poniesie koszty za wypożyczenie leżaka lub klimatyzację, jeśli te nie były wcześniej w umowie wymienione w kosztach dodatkowych.

W przypadku, kiedy oferta turystyczna nie będzie odpowiadać rzeczywistym warunkom, turyści będą mogli złożyć reklamację i domagać się zwrotów kosztów. Przepisy jednak nie określają terminu, kiedy należy to zrobić, ale również nie ma ustalonego terminu odpowiedzi na taka reklamację.

Warto zwrócić uwagę, że nową regulacją zostanie objęta szersza liczba podmiotów niż dotychczas. Organizatorem turystyki nie będą tylko biura podróży, ale również stowarzyszenia, fundacje, osoby prywatne oraz przewoźnicy np. linie lotnicze. Wszyscy, którzy są powiązani z usługami turystycznymi.

Organizatorzy będą także mogli odwołać imprezę, ale wówczas są zmuszeni do zwrotu wpłaconych pieniędzy w ciągu 14 dni od jej odwołania. Powodem odwołania może być np. niezgłoszenie się odpowiedniej liczby osób.

W Polsce ludzie coraz częściej korzystają z usług biur podróży i wybierają wycieczki poza granice kraju. Podwyższenie standardów życia spowodowało, że chętniej podróżujemy i wyjeżdżamy poza granice kraju. Nowe przepisy mogą tylko jeszcze bardziej nas zachęcić i zapewnić bezpieczny i bezstresowy urlop. Także, wybierajcie kraj i ruszajcie w podróż w nieznane!

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.