praca w upalne dni

W upalne dni efektywność pracy spada. Ale to nie musi być normą! Każdy z nas ma swoje prawa, które poprawią pracę w niesprzyjające dni.

Niezależnie od tego, gdzie pracujemy nasz pracodawca powinien zapewnić nam dogodne warunki do wykonywania powierzonych nam zadań. Warto zapoznać się z prawami, które nas dotyczą i z nich korzystać, aby wydajność naszej pracy była cały czas na dobrym poziomie, a efekty końcowe zadowalające. Oto parę zasad, o których lepiej pamiętać.

Bezpłatna woda w upalne dni

To na szefie spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i stan pracowników. Jednym z podstawowych obowiązków w upalne dni jest dostarczenie bezpłatnych napojów. Osoby pracujące na zewnątrz, powinny je dostać, gdy temperatura przekracza 25 st. C. W przypadku stanowisk pracy wewnątrz budynku pracodawca musi dostarczyć napoje, gdy słupek rtęci przekroczy w pomieszczeniu 28 st. C. Napoje powinny być udostępniane przez całą zmianę, w ilości zaspokajającej potrzeby danej osoby.

Klimatyzacja w pracy

Przepisy BHP nie określają maksymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy. Są jednak przepisy budowlane, w których optymalna temperatura w przypadku pracy biurowej wynosi 20 st. C. Latem, gdy pracownicy ubierają się troszkę lżej, powinna być ona nieco wyższa, około 22- 24 stopnie. Dlatego pracodawca powinien pomyśleć o odpowiedniej wentylacji. Coraz częściej firmy stawiają na klimatyzację, choć takiego obowiązku nie mają. Mają za to obowiązek jej okresowego odgrzybiania i czyszczenia. Można tez wybrać tańszą opcję i zainwestować w wiatraki lub wentylatory. Pomocne w kontrolowaniu temperatury są także rolety i żaluzje.

Krótszy dzień pracy lub praca zdalna

Jeżeli temperatury są wyjątkowo uciążliwe, pracodawca może zdecydować o skróceniu dnia pracy lub wprowadzeniu dodatkowych przerw. Dobrym rozwiązaniem może być również praca zdalna. Zależy to jednak tylko i wyłącznie od naszego przełożonego. Co jest istotne, gdy w pomieszczeniu temperatura sięga 30 st. to kobiety w ciąży oraz karmiące, nie mają obowiązku pracować.

To tylko kilka praw, które mogą polepszyć nasze warunki. Lepiej się z nimi zapoznać i zapamiętać, bo praca ma być dla nas również przyjemnością, a nie tylko codziennym obowiązkiem.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.