praca w upalne dni

W upalne dni efektywność pracy spada. Ale to nie musi być normą! Każdy z nas ma swoje prawa, które poprawią pracę w niesprzyjające dni.

Niezależnie od tego, gdzie pracujemy nasz pracodawca powinien zapewnić nam dogodne warunki do wykonywania powierzonych nam zadań. Warto zapoznać się z prawami, które nas dotyczą i z nich korzystać, aby wydajność naszej pracy była cały czas na dobrym poziomie, a efekty końcowe zadowalające. Oto parę zasad, o których lepiej pamiętać.

Bezpłatna woda w upalne dni

To na szefie spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i stan pracowników. Jednym z podstawowych obowiązków w upalne dni jest dostarczenie bezpłatnych napojów. Osoby pracujące na zewnątrz, powinny je dostać, gdy temperatura przekracza 25 st. C. W przypadku stanowisk pracy wewnątrz budynku pracodawca musi dostarczyć napoje, gdy słupek rtęci przekroczy w pomieszczeniu 28 st. C. Napoje powinny być udostępniane przez całą zmianę, w ilości zaspokajającej potrzeby danej osoby.

Klimatyzacja w pracy

Przepisy BHP nie określają maksymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy. Są jednak przepisy budowlane, w których optymalna temperatura w przypadku pracy biurowej wynosi 20 st. C. Latem, gdy pracownicy ubierają się troszkę lżej, powinna być ona nieco wyższa, około 22- 24 stopnie. Dlatego pracodawca powinien pomyśleć o odpowiedniej wentylacji. Coraz częściej firmy stawiają na klimatyzację, choć takiego obowiązku nie mają. Mają za to obowiązek jej okresowego odgrzybiania i czyszczenia. Można tez wybrać tańszą opcję i zainwestować w wiatraki lub wentylatory. Pomocne w kontrolowaniu temperatury są także rolety i żaluzje.

Krótszy dzień pracy lub praca zdalna

Jeżeli temperatury są wyjątkowo uciążliwe, pracodawca może zdecydować o skróceniu dnia pracy lub wprowadzeniu dodatkowych przerw. Dobrym rozwiązaniem może być również praca zdalna. Zależy to jednak tylko i wyłącznie od naszego przełożonego. Co jest istotne, gdy w pomieszczeniu temperatura sięga 30 st. to kobiety w ciąży oraz karmiące, nie mają obowiązku pracować.

To tylko kilka praw, które mogą polepszyć nasze warunki. Lepiej się z nimi zapoznać i zapamiętać, bo praca ma być dla nas również przyjemnością, a nie tylko codziennym obowiązkiem.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.