Wcierki są niezawodnym sprzymierzeńcem w walce z osłabionymi, wypadającymi i niechętnymi do wzrostu włosami. Odżywiają cebulki, poprawiają kondycję włosów oraz skóry głowy. Samemu można przygotować je w zaskakująco prosty sposób.
Wcierka imbirowa
Korzeń imbiru najpierw myjemy i siekamy, a następnie zalewamy wrzątkiem. Gdy napar wystygnie, odcedzamy fragmenty korzenia. Wcierka jest gotowa do użycia. Imbir poprawia krążenie krwi – sprawdza się w wypadku problemów z wypadaniem włosów, stymuluje je do wzrostu. Dobrze stosować ją dwa razy dziennie.
Wcierka z kozieradki
Działa podobnie do imbirowej. Dodatkowo polecana posiadaczom włosów przetłuszczających się. Łyżeczkę łatwej do nabycia w sklepie zielarskim mielonej kozieradki zalewamy wrzątkiem. Parzymy 15 min.
Wcierka ze skrzypu polnego i pokrzywy
Doskonała w przypadku osłabionych, zniszczonych włosów. Łyżeczkę skrzypu oraz pokrzywy zalewamy wodą i podgrzewamy na małym ogniu. Po upływie 20 min. odcedzamy mieszankę. Może być stosowana dwa razy dziennie.
Wcierka aloesowa
Liście aloesu (100g/1l wody) zalewamy wodą i odstawiamy na ok. 2 godz. Następnie podgrzewamy na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia, przez ok. 5 min. Wcierka nawilża skórę głowy, łagodzi jej podrażnienia.
Wcierka z cytryny
Pomaga w przypadku przetłuszczających się włosów. Sok z połowy cytryny wyciskamy do szklanki i dodajemy pół szklanki wody. Powinna być stosowana po myciu włosów, bez spłukiwania. Pamiętajmy jednak, że sok z cytryny ma lekko rozjaśniające działanie.
Stosowanie
Wcierki aplikujemy bezpośrednio na skórę głowy, wykonując delikatny, dwuminutowy masaż skóry głowy. To ważne, gdyż pobudzający krążenie krwi masaż nie tylko umożliwia wchłanianie zawartych we wcierkach składników odżywczych, lecz również przyczynia się do poprawy kondycji włosów. W wypadku włosów mocno przetłuszczających się nie powinien być zbyt intensywny.
Niektóre z nich (imbirowa, aloesowa, ze skrzypu i pokrzywy) dobrze dodatkowo nanieść na całą długość włosów, gdyż nabłyszczają i nawilżają włosy, wygładzają je i poprawiają ich elastyczność.
Wcierki wymagają codziennego stosowania i nie działają od razu, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Na efekt trzeba poczekać nawet do kilku tygodni, jednak nasz trud zostanie wynagrodzony.
Przechowywanie
Ponieważ nie zawierają konserwantów, należy przechowywać je w lodówce. Można przelać je do szklanych butelek (dostępne w internetowych sklepach w przystępnych cenach) z pipetą lub kroplownikiem.