dieta wegetariańska
Wegetarianizm a zdrowie

Dieta wegetariańska zdobywa z roku na rok coraz więcej zwolenników. Wynika to z faktu, iż naprawdę wiele osób zaczyna przykładać dużą wagę do zdrowego trybu życia, a zdrowe odżywianie jest jednym z jego podstawowych elementów. Ale czy wegetarianizm naprawdę jest zdrowy?

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska polega na rezygnacji z produktów mięsnych. Może to być podyktowane wyznawanymi poglądami, a więc sprzeciwem wobec zabijania zwierząt, jak również zupełnie innymi powodami. Niektórzy bowiem uważają, że mięso jest zbędnym elementem w ich diecie. Może to jednak doprowadzić do różnych zaburzeń w organizmie człowieka, jeżeli produkty mięsne nie są zastąpione innymi, posiadającymi podobne właściwości.

Czym grozi rezygnacja z mięsa w diecie?

Mięso to podstawowe źródło białka oraz żelaza. Rezygnując z niego należy pamiętać o tym, by uzupełniać te składniki spożywając inne produkty. Doskonałym źródłem białka oraz żelaza jest nabiał, jednak niektórzy wegetarianie rezygnują także z niego. W związku z tym pozostają jeszcze rośliny strączkowe – na przykład fasola. Nie można bowiem całkowicie zrezygnować z tych składników bez uszczerbku dla zdrowia.

Jak być zdrowym wegetarianinem?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych poradników z cyklu wegetarianizm a zdrowie. Ich autorzy to dietetycy, którzy doskonale znają specyfikę tej diety i dzielą się z czytelnikami swoimi radami. Wiele ciekawych informacji można także znaleźć w Internecie. Niemniej jednak, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka, który pomoże ułożyć dietę. Co ważne, zaproponuje on także gotowe przepisy, co jest szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wegetarianizmem. Dietetyk podpowie również jakie badania warto jest co jakiś czas wykonać.

Wegetarianizm to najczęściej nie tylko dieta, to również styl życia. Rezygnacja z mięsa nie musi wiązać się z narażaniem swojego zdrowia na szwank. Aby tak jednak było, konieczna jest podstawowa wiedza, którą najlepiej jest zdobyć u dietetyka.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.