dieta wegetariańska
Wegetarianizm a zdrowie

Dieta wegetariańska zdobywa z roku na rok coraz więcej zwolenników. Wynika to z faktu, iż naprawdę wiele osób zaczyna przykładać dużą wagę do zdrowego trybu życia, a zdrowe odżywianie jest jednym z jego podstawowych elementów. Ale czy wegetarianizm naprawdę jest zdrowy?

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska polega na rezygnacji z produktów mięsnych. Może to być podyktowane wyznawanymi poglądami, a więc sprzeciwem wobec zabijania zwierząt, jak również zupełnie innymi powodami. Niektórzy bowiem uważają, że mięso jest zbędnym elementem w ich diecie. Może to jednak doprowadzić do różnych zaburzeń w organizmie człowieka, jeżeli produkty mięsne nie są zastąpione innymi, posiadającymi podobne właściwości.

Czym grozi rezygnacja z mięsa w diecie?

Mięso to podstawowe źródło białka oraz żelaza. Rezygnując z niego należy pamiętać o tym, by uzupełniać te składniki spożywając inne produkty. Doskonałym źródłem białka oraz żelaza jest nabiał, jednak niektórzy wegetarianie rezygnują także z niego. W związku z tym pozostają jeszcze rośliny strączkowe – na przykład fasola. Nie można bowiem całkowicie zrezygnować z tych składników bez uszczerbku dla zdrowia.

Jak być zdrowym wegetarianinem?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych poradników z cyklu wegetarianizm a zdrowie. Ich autorzy to dietetycy, którzy doskonale znają specyfikę tej diety i dzielą się z czytelnikami swoimi radami. Wiele ciekawych informacji można także znaleźć w Internecie. Niemniej jednak, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka, który pomoże ułożyć dietę. Co ważne, zaproponuje on także gotowe przepisy, co jest szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wegetarianizmem. Dietetyk podpowie również jakie badania warto jest co jakiś czas wykonać.

Wegetarianizm to najczęściej nie tylko dieta, to również styl życia. Rezygnacja z mięsa nie musi wiązać się z narażaniem swojego zdrowia na szwank. Aby tak jednak było, konieczna jest podstawowa wiedza, którą najlepiej jest zdobyć u dietetyka.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.