trasa koncertowa

Trasa koncertowa to gratka dla fanów danej formacji muzycznej. Często sympatycy czekają z utęsknieniem na koncert. A dla muzyków to możliwość zarobku – sprawdźcie, kto jest rekordzistą w tej dziedzinie. 

Trasa koncertowa nieraz przynosi większy dochód niż dystrybucja płyt. Przekonali się o tym muzycy z zespołu U2. Irlandzki zespół rockowy uplasował się na pierwszym miejscu w rankingu grup muzycznych i solistów, których światowe trasy koncertowe przyniosły największy dochód. Grupa, w której skład wchodzą: Bono, Edge, Adam Clayton i Larry Mullen zarobiła 316 mln USD i sprzedała aż 2,71 miliona biletów.  Ranking sporządził specjalistyczny magazyn „Pollstar”.

Według „Pollstar” na drugim miejscu znalazła się grupa Guns N’ Roses, która zarobiła 292,5 mln USD. Trasa koncertowa zespołu Coldplay również przyniosła ogromne zyski – brytyjski zespół znalazł się na trzecim miejscu w zestawieniu i zarobił 238 mln USD.

Wśród finalistów dominują biali mężczyźni – zauważa agencja Reutera. Jedynym wyjątkiem w pierwszej dziesiątce jest wywodzący się z Portoryko i Filipin Bruno Mars, który zarobił łącznie 200 mln dolarów.

Żadna z wokalistek nie weszła do pierwszej dziesiątki rankingu. Celine Dion zajęła miejsce 11. ze 101,2 mln USD dochodu, a Lady Gaga ze swoim tournee lansującym płytę „Joanne” znalazła się dopiero na 15. miejscu (85,7 mln USD).

Trasa koncertowa przyniosła duży dochód grupie młodych artystów. W Top 20 magazynu „Pollstar” znaleźli się m.in: Ed Sheeran na 8 miejscu, Justin Bieber na 12. Na 17 miejscu uplasował się kanadyjski piosenkarz – The Weeknd. Dwudziestkę zamyka 24-letnia amerykańska piosenkarka – Ariana Grande.  

Jak podkreśla agencja Reutera, ranking magazynu „Pollstar” bierze pod uwagę wyłącznie dochody ze sprzedaży biletów na koncerty i nie obejmuje dochodów z działalności marketingowej i sprzedaży np. gadżetów, co częściowo może zmienić wyniki zestawienia.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.